Alex Chipciu a reacționat după derby-ul cu Dinamo și a spus de ce a fost chemat la națională: ”Sunt mai nebun pe teren!”

alex chipciu Romania U Cluj Superliga
Data publicarii: Marti 03 Septembrie 2024, 08:16
Data actualizarii: Marti 03 Septembrie 2024, 08:16

U Cluj a câștigat derby-ul cu Dinamo cu scorul de 1-0, în etapa a opta din Superliga României.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Ovidiu Bic în minutul 62, iar U Cluj a trecut pe primul loc în clasament, cu 18 puncte, la trei lungimi în fața Universității Craiova.

Alex Chipciu: ”Le-am spus că sunt mai nebun câteodată pe teren!”

Alex Chipciu consideră că deși ”Șepcile Roșii” sunt în vârful ierarhiei din Superliga României, căpitanul celor de la U Cluj consideră că va fi foarte dificil pentru echipa ardeleană să își păstreze poziția în clasament.

Chipciu a recunoscut că și-a pierdut cumpătul de câteva ori în timpul meciului cu Dinamo și și-a certat o parte dintre coechipieri, însă este de părere că acest lucru i-a motivat pe ardeleni în a doua repriză să câștige meciul.

Sincer, mă simt puțin obosit după terenul ăsta foarte greu. Trebuie să mă refac. A fost un meci greu, cumva ei sunt obișnuiți cu mlaștina aia de pe Arcul de Triumf, au început foarte intens prima repriză. Era de așteptat că o să cadă după minutul 60-70, după ce au făcut așa pressing. Apoi i-am prins în jocul nostru, chiar dacă nu am avut multe ocazii. Per total un meci greu. Puteam să și pierdem.

Clubul a fost susținut de-a lungul timpului de suporteri, nu neapărat performanța a ținut clubul sus, chiar dacă au fost și jucători de mare valoare. Avem o echipă bună și vrem să rămânem sus cât mai mult. A fost o atmosferă frumoasă și un meci bun. Calitatea terenului a făcut să nu avem jocul obișnuit, dar astea sunt condițiile în Liga 1. În perioada asta, toate terenurile sunt proaste în Liga 1. E foarte greu să prestezi un joc de calitate.

E foarte greu să rămâi aici, trebuie să fii cu stresul de a fi acolo în fiecare săptămâna. Cred că sunt unii jucători care s-au bătut la locurile de sus. Nu-mi place asta cu lider deloc. Poate ar părea că fac pe modestul, dar nu-mi place ideea asta în sine, toți trebuie să fim lideri în teren și prin felul nostru de a fi. Azi mi-am pierdut cumpătul de câteva ori, le-am spus colegilor pe care i-am certat că sunt mai nebun câteodată pe teren, dar cred că asta ne-a schimbat starea la pauză, pentru că și noi simțeam că nu am fost ce trebuie. Și Dinamo ne-a pus în dificultate”, a spus Alex Chipciu după meci.

Alex Chipciu: ”Poziția din clasament a făcut ca selecționerul să se uite și la U Cluj!”

Alex Chipciu a vorbit și despre revenirea sa la echipa națională. Deși numele său a mai fost menționat la echipa națională și în timpul mandatului lui Edi Iordănescu, Chipciu nu a fost convocat, iar fotbalistul lui U Cluj susține că poziția din clasament a ”Șepcilor Roșii” l-a determinat pe selecționerul Mircea Lucescu să îl cheme la prima reprezentativă pentru meciurile cu Kosovo și Lituania.

Nu știu care a fost ultimul meu meci la națională, ideea e că mai mereu am fost aproape. Discuțiile cu EURO, din ce se auzea... Nu pot să conștientizez. Mă voi revedea cu mulți dintre foștii mei coechipieri. Stanciu, Niță, jucători mai vechi, va fi foarte frumos.

Vreau să ajut să facem performanță. Chiar dacă sună clișeic, poziția noastră din clasament a făcut ca selecționerul să se uite și la Universitatea Cluj. Nu știu de când n-a mai fost un jucător de aici la echipa națională”, a mai spus căpitanul ”Șepcilor Roșii”.