Transferat de Rapid la începutul acestui luni din postura de jucător liber de contract, Dobre a început pe banca de rezerve meciul cu Farul. Marius Șumudică l-a aruncat în luptă în minutul 66, la scorul de 3-0, când un alt debutant, Clinton N'Jie, a fost înlocuit.

Alex Dobre, gol la debut pentru Rapid

La doar șase minute după intrare pe teren, Alex Dobre a reușit să marcheze primul său gol în campionatul României. După un contraatac la care a mai participat și Aaron Boupendza, Cristi Manea i-a pasat perfect lui Dobre, care a sprintat spre poarta adversă.

Fotbalistul cu două meciuri la naționala României l-a întors ușor pe Gustavo Marins, a pătruns în careu și a șutat imparabil cu piciorul stâng pentru 4-0. Dobre s-a bucurat în fața peluzei rapidiste și a a sărutat emblema clubului de pe tricou.

Rapid este primul club de seniori din România la care joacă Dobre. Extrema dreaptă a crescut în Anglia, la Bournemouth, iar de-a lungul carierei a mai evoluat pentru formații precum Bury, Rochdale, Yeowil, Wigan, Dijon sau Famalicao.