Cele două formații și-au dat întâlnire pe stadionul "Toumba" din Salonic, Grecia, în cadrul rundei a 2-a din noile "grupe" Europa League. Partida a început nu mai devreme de ora 22:00 și a putut fi vizionată în format LIVE TEXT pe site-ul www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Scorul a fost deschis în minutul 45+8 de către Daniel Bîrligea, după o pasă superbă livrată de căpitanul Darius Olaru. Vorbind de mijlocaș, liderul FCSB-ului a fost eliminat doar 11 minute mai târziu, când avea să primească al doilea cartonaș galben după un henț făcut la mijlocul terenului.

Meciul a fost întrerupt de foarte multe ori și roș-albaștrii s-au trezit cu 10 minute prelungire. Formația antrenată de Elias Charalambous au reușit să treacă cu bine și de acest pas și a plecat la vestiare cu trei puncte în rucsac.

Eric de Oliverira a găsit noul "talisman" de la FCSB: "E un lider!"

În exclusivitate pentru Sport.ro, Eric de Oliveira, cel mai bun marcator străin din istoria primului eșalon fotbalistic românesc, a reacționat după victoria surprinzătoare a campioanei României.

Brazilianul a fost surpins de prestația băieților antrenați de Elias Charalambous și a avut un remarcat, în persoana lui Darius Olaru, pe care îl consideră liderul formației bucureștene.

Deși a crezut că plecarea lui Florin Coman la formația arabă Al Gharafa ar fi lăsat un gol în cadrul formației patronate de Gigi Becali, fostul atacant s-a convins că Darius Olaru va putea prelua "frâiele" echipei.

"FCSB a arătat o maturitate pe care nu o știam, iar Darius Olaru se remarcă clar ca un lider al echipei. La început, mă gândeam că plecarea lui Florinel Coman va lăsa un gol foarte mare, dar băieții au demonstrat altceva pe teren.

Mă bucur enorm pentru ei, pentru că reprezintă România. De asemenea, abia aștept să vin la meciul cu Manchester United cu fiul meu mic, care își dorește să vadă meciul pe stadion. Îi vom susține din tribune.

În ceea ce privește o posibilă calificare, drumul este lung și provocările mari. Cred că este încă prea devreme să vorbim despre asta. Totuși, echipa a început frumos această aventură europeană, și sper să creadă în visul lor. M-aș bucura mult să-i văd calificându-se mai departe", a declarat Eric de Oliverira, în exclusivitate pentru Sport.ro.

FCSB, pe locul șapte în Superligă

Formația roș-albastră ocupă poziția #7 după 11 meciuri jucate. Cu un golaveraj perfect de 0 și 16 puncte în cont, echipa patronată de Gigi Becali se află la doar două puncte de ocupanta locului șase, ultima poziție ce asigură participarea în play-off, Petrolul Ploiești.

Pentru FCSB acum urmează un derby de foc pe stadionul "Arcul de Triumf", unde o vor întâlni pe eterna rivală, Dinamo București, în cadrul etapei #12 a Superligii României.

Cele două formații se vor duela de la ora 21:00 și partida va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe site-ul www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.