UTA Arad a condus din minutul 12, după golul lui Valentin Costache, iar CFR Cluj a reușit să egaleze imediat după pauză prin Tachtsidis. Oaspeții au dat lovitura spre final, după golurile lui Omondi și Kadiri.

Dan Petrescu, după CFR Cluj - UTA Arad 1-3: "În niciun caz nu mă gândesc la demisie"

La conferința de presă de după joc, Dan Petrescu a dat vina pe numeroasele greșeli individuale ale jucătorilor săi. Antrenorul anunță însă că nu are de gând să demisioneze de la CFR Cluj, iar obiectivul său rămâne calificarea în play-off.

"E o perioadă în care nu vrea să iasă nimic. Nu putem să spunem că nu jucăm fotbal și că nu avem ocazii. Iar am dat 25 de goluri, cu Sibiul am dat tot 25. Degeaba avem ocazii. Măcar cei de la Sibiu n-au avut nicio ocazie. UTA a avut trei ocazii și a dat trei goluri, mai rar! Bravo lor, au fost inspirați, iar portarul nostru n-a fost într-o zi bună. S-au făcut greșeli mari și pe greșeli individuale am pierdut. Nu putem să spunem că am suferit în atac pentru că am avut foarte multe ocazii. Pe faza defensivă am făcut prea mari greșeli, iar UTA le-a exploatat la maxim.

Nu putem să dăm vina pe Deac. El a pierdut mingea la mijlocul terenului, până la poartă mai sunt 50 de metri. Eu cred că și fundașul a stat rău, portarul putea să stea și el în poartă și să aștepte. Nu putem să dăm vina pe Deac pentru primul gol. Sunt convins că Deac va face ceva la următorul joc să câștigăm.

E clar că e un moment greu pentru noi. Va fi o săptămână grea până la meciul cu Iași. Trebuie să muncim, să câștigăm, apoi vine pauza pentru meciurile naționalelor. Trebuie să rămânem în primele 6, ăsta va fi obiectivul. Din 16 echipe, cred că cel puțin 10 se vor bate până la final să ajungă în play-off.

(n.r - despre fanii care i-au cerut demisia) De multe ori mi s-a strigat. Eu am fost apreciat mereu când nu am fost aici. Asta e, eu accept, dar în niciun caz nu mă gândesc la așa ceva. Eu am un contract, vreau să scot maxim din echipa asta. Sper să reușesc obiectivul, să mergem în play-off, iar după să ne batem pentru alte obiective", a spus Dan Petrescu.

CFR Cluj a ajuns la trei înfrângeri în acest sezon, toate pe teren propriu. Echipa lui Dan Petrescu se află pe locul 6, cu 15 puncte în 10 etape.

În runda următoare, fosta campioană a României va primi vizita lui Poli Iași, sâmbătă, de la 19:00.