CLASAMENT Așa arată Superliga după FCSB - Rapid 0-0. Campioana rămâne în zona play-off-ului

Așa arată Superliga după FCSB - Rapid 0-0. Campioana rămâne în zona play-off-ului Superliga

Meciul dintre FCSB și Rapid s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Campioana venea după trei victorii consecutive în campionat și căuta rezultatul care să-i permită să se apropie de liderul Universitatea Cluj. FCSB a smuls doar un rezultat de egalitate în compania rivalei Rapid, dar rămâne în zona locurilor de play-off.

Cum arată clasamentul după FCSB - Rapid 0-0

FCSB are acum 20 de puncte și este pe locul șase, la egalitate cu CFR Cluj. Ambele au câte un meci în minus față de majoritatea echipelor din campionat.

De partea cealaltă, Rapid a ratat șansa de a se apropia și mai mult de zona locurilor de play-off și rămâne în a doua jumătate a clasamentului, pe locul zece, cu 17 puncte după 14 runde.

În următoarea etapă, FCSB va avea parte de un alt meci dificil, în deplasare cu Universitatea Craiova, iar Rapid va juca pe teren propriu cu cei de la Hermannstadt.

• FC Botoșani - U Cluj și Farul Constanța - Universitatea Craiova sunt ultimele două meciuri din această rundă a Superligii.
Standings provided by Sofascore

FCSB și Rapid au încheiat la egalitate într-un derby spectaculos pe Arena Națională

Prima repriză le-a aparținut celor de la FCSB, dar cea mai mare ocazie le-a aparținut giuleștenilor, în minutul 15, când Boupendza a ratat cu poarta goală. Elevii lui Charalambous au încercat să marcheze din toate pozițiile, însă fără succes.

Roș-albaștrii au cerut penalty în minutul 25, după un duel petrecut între Florin Tănase și Boupendza, însă Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

După pauză, ostilitățile au continuat în aceeași manieră. Roș-albaștrii au controlat jocul și au pus pericol la poarta giuleștenilor, însă nu au reușit să îl învingă pe Benjamin Siegrist, portarul lui Rapid aflat într-o formă de zile mari.

Și cei de la Rapid au avut o ocazie importantă, în minutul 76, la un șut al lui Emmers, respins foarte bine de către Risto Radunovic.