CLASAMENT Așa arată Superliga după U Cluj - U Craiova 1-1. Ardelenii rămân la cinci puncte de locul doi

U Cluj - U Craiova clasament superliga U Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 23:29
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 23:45

Meciul dintre Universitatea Cluj și Universitatea Craiova s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a zecea din Superliga României.

Liderul-surpriză din acest început de sezon de Superligă, U Cluj a deschis scorul în minutul 39 prin Mamadou Thiam, care a punctat din pasa lui Dan Nistor.

Oltenii au restabilit egalitatea în minutul 67 prin japonezul Takuto Oshima, iar scorul final a fost 1-1.

U Cluj rămâne lider în Superligă, cu cinci puncte avans!

Cu o victorie, ardelenii s-ar fi distanțat și mai mult în fruntea clasamentului. Cu egalul de duminică seară, U Cluj rămăne pe primul loc, cu 22 de puncte și cu un avantaj confortabil, de cinci puncte față de următoarea clasată, Oțelul Galați.

Dinamo compltează podiumul, cu 16 puncte, la egalitate cu Universitatea Craiova, iar CFR Cluj și Petrolul Ploiești ocupă ultimele două locuri din play-off la finele acestei etape.

• UTA Arad - Poli Iași și Unirea Slobozia - Rapid sunt ultimele două meciuri din această etapă, dar cele două partide nu pot schimba tabloul play-off-ului la finalul rundei.

În etapa următoare, U Cluj se va deplasa la Iași pentru meciul cu Politehnica, iar Universitatea Craiova va primi vizita celor de la Unirea Slobozia.