Marius Sumudica Poli Iasi - Rapid Rapid Superliga Marius Șumudică / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 24 August 2024, 08:14
Data actualizarii: Sambata 24 August 2024, 08:15

Meciul dintre Poli Iași și Rapid s-a încheiat cu scorul de 1-2.

Giuleștenii au obținut prima victorie din acest sezon de Superligă cu echipa care le-a încurcat pe rivalele Dinamo și FCSB. Alex Pașcanu a deschis scorul chiar înainte de pauză pentru echipa lui Marius Șumudică, iar Rareș Pop a dus scorul la 2-0 în partea secundă, în minutul 54, cu un șut de la marginea careului.

Ultimul gol al partidei a fost marcat în minutul 78. Teixeira a înscris cu un șut superb, a redus din diferență și le-a permis celor de la Poli Iași să alerge după golul egalizator până la final, dar fără succes.

• Marius Șumudică / Foto: Sport Pictures

Ce a făcut Marius Șumudică imediat după meciul de la Iași

Imediat după meci, jucătorii celor de la Rapid și cei din staff-ul tehnic au mers către sectorul rezervat fanilor echipei oaspete pentru a saluta galeria. În tot acest timp, Marius Șumudică a preferat să rămână ”retras” și i-a lăsat pe jucători să se bucure alături de suporteri.

Chiar și după ce galeria i-a scandat numele, Marius Șumudică a preferat să rămână rezervat. A ales să nu înjure rivala Steaua și a dus mâna către inimă, în semn de atașament față de fanii din Giulești, scrie GSP.ro.

"Un teren greu. Sunt două lucruri pe care vreau să le spun Mulțumesc jucătorilor, este foarte important! Eu nu puteam decât să lucrez la mentalul lor. Sunt și bucuros, și supărat. Nu se poate să închizi jocul, am avut două-trei ocazii foarte mari.

Țin să mulțumesc publicului, așa vreau să fie lângă echipă întotdeauna. Și țin să mulțumesc și fostului antrenor, este un om care a fost primit cu o oarecare ostilitate. Nu e ușor să antrenezi într-o țară străină. Și nu o spun cu ironie”, a spus Marius Șumudică, la flash-interviu.

Ce program are Marius Șumudică la Rapid

După deplasarea de la Iași, Rapid va avea parte de un alt test dificil, tot în deplasare, cu Universitatea Craiova, liderul din Superliga României. Primul meci al lui Șumudică în Giulești va fi abia după pauza competițională pentru meciurile echipelor naționale, pe 14 septembrie, cu Universitatea Cluj.