Așteptăm să "dea ture de stadion în chiloți și să își dea barba jos"! Despre ce antrenor din Superliga României este vorba

Poli Iasi FCU Craiova Tony da Silva Superliga
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 12 Mai 2024, 23:50
Data actualizarii: Duminica 12 Mai 2024, 23:51

Poli Iași - Petrolul Ploiești s-a terminat 2-0, în ultima etapă a play-out-ului Superligii României.

Toate cele 5 partide din epilogul play-out-ului s-au disputat în această seară, la ora 21:30. În urma unui meci cu miză uriașă, Poli Iași a ieșit învingătoare pe stadionul "Emil Alexandrescu" nu doar la scor, dar și în campionat. Trupa lui Tony da Silva s-a salvat de la baraj, a surclasat "zona roșie" și va rămâne oficial în primul eșalon fotbalistic românesc.

Poli Iași - Petrolul Ploiești 2-0

Prima repriză din Copou nu a fost atât de convingătoare, intrucât scorul după primele 45 de minute a fost unul alb. Totul era să se schimbe în doar două mine când Cătălin Ițu (minutul 68) și Adel Bettaieb (69')au marcat pentru moldoveni.

• Poli Iasi

Cine se salvează, cine intră la baraj și cine retrogradează direct din Superliga României

Ce promisiune a făcut Tony da Silva când a ajuns în Copou

"Dacă se salvează Poli Iași, promit că dau barba jos și dau ture în chiloți în jurul terenului. Asta promit! Iar bonusul îl voi da jucătorilor” declara Tony da Silva, pentru Pro TV și Sport.ro.

"Băieții au luptat, asta a fost cel mai important, caracterul echipei. Azi ne odihnim, vedem de mâine. Azi mergem acasă, stăm cu familile, și asta e important, starea psihică.

Eu nu am familia aici, merg acasă, vorbesc cu stafful. Dar vom lupta până la sfârșit și fac o promisiune: echipa asta va rămâne în Superligă! Am mare încredere în băieți, fac această promisiune”, a spus Tony la finalul meciului cu FCU Craiova din etapa cu numărul trei din play-out-ul Superligii.