Atmosferă de vis la centenarul Petrolului! Spectacol cu torțe și drone pe ”Ilie Oană” Superliga

Clubul Petrolul Ploiești împlinește 100 de ani de existență, iar prahovenii au organizat o ”petrecere” pe cinste pe stadionul ”Ilie Oană”.

Clubul ”Lupilor Galbeni” a luat naștere în noapte de revelion dintre 1924 și 1925, după fuzionarea echipelor bucureștene Romcomit și Triumf. S-a format echipa Juventus, care, ulterior, după ce clubul a fost mutat la Ploiești, a devenit Petrolul.

Petrolul Ploiești, 100 de ani de existență

Prahovenii au sărbătorit centenarul cu mai bine de o lună înainte, deoarece, ziua de 12 octombrie este una specială pentru ”Lupi”. În urmă cu 58 de ani, Petrolul o învingea pe Liverpool cu scorul de 3-1 în Cupa Campionilor Europeni.

Petrecerea de pe ”Ilie Oană” a culminat cu un meci amical între Petrolul și Vitesse, încheiat cu o remiză, scor 1-1. Unicul gol al ploieștenilor i-a aparținut lui Tommi Jyry, care a înscris în al 34-lea minut al partidei cu o execuție de excepție. Olandezii au restabilit egalitatea pe final, prin Giovanni Buttner.

• Petrolul Ploiesti Vitesse Arnhem Amical 1210 2024 25

Ploieștenii au pus în scenă un show pirotehnic impresionant în minutul 66 al partidei și nu a lipsit nici spectacolul cu drone.

Aproximativ 12.000 de suporteri au fost prezenți pe Stadionul ”Ilie Oană”, dar pe stadionul ”Găzarilor” s-au aflat și fotbaliștii de legendă ai Petrolului printre care Eduard Iuhas, Ștefan Preda, Aurelian Leagu, Mircea Dridea, Octvian Grigore, Florin Pîrvu, Adrian Mutu, Younes Hamza, Marian Grama sau Paul Gușă.