Au curs laudele după Rapid - Farul: "Jucător de clasă! Rar vezi așa ceva"

Au curs laudele după Rapid - Farul: Jucător de clasă! Rar vezi așa ceva Superliga

Rapid a spulberat Farul Constanța, scor 5-0, iar Alex Dobre a reușit o dublă la debutul în tricoul giuleștenilor.

Aaron Boupendza și Clinton N'Jie au fost titularizați în premieră de Marius Șumudică la meciul cu Farul (5-0), însă un alt debutant de la Rapid a atras toate privirile - Alex Dobre.

Transferat de Rapid la începutul acestui luni din postura de jucător liber de contract, Dobre a început pe banca de rezerve meciul cu Farul. Marius Șumudică l-a aruncat în luptă în minutul 66, la scorul de 3-0, când un alt debutant, Clinton N'Jie, a fost înlocuit.

Alex Dobre, lăudat de Ion Crăciunescu și Ilie Dumitrescu după dubla de la debutul pentru Rapid

La doar șase minute după intrare pe teren, Alex Dobre a reușit să marcheze primul său gol în campionatul României. După un contraatac la care a mai participat și Aaron Boupendza, Cristi Manea i-a pasat perfect lui Dobre, care a sprintat spre poarta adversă. Fotbalistul cu două meciuri la naționala României l-a întors ușor pe Gustavo Marins, a pătruns în careu și a șutat imparabil cu piciorul stâng pentru 4-0.

Dobre a mai înscris o dată în minutul 90+5, când a trimis mingea în plasă din alunecare după o centrare a lui Micovschi din flancul stâng.

Fotbalistul crescut la FC Viitorul Mihai Georgescu a cules numeroase laude după debutul de vis în Giulești. Printre cei care l-au elogiat pe Dobre s-au numărat Ion Crăciunescu și Ilie Dumitrescu, prezenți în studio la Digisport.

"Cred că Dobre este un jucător care are clasă. Nu pentru că a driblat un adversar, ci pentru felul în care a șutat, cu ce intensitate a șutat! Pe mine m-a surprins. Rar vezi așa ceva, rar vezi un gol d-ăsta în România ca un jucător să dribleze și după să șuteze așa", a spus Ion Crăciunescu.

"Acțiunea de la golul lui Dobre (n.r - golul de 4-0) mi se pare foarte interesantă. Recuperarea a început de la Manea, care dă pasă la Boupendza, punct de sprijin, iar Manea joacă în spațiu liber pentru Dobre. La al doilea gol al lui Dobre e foarte greu să acoperi și să dai direcție la o centrare de genul ăsta, din alunecare", a spus și Ilie Dumitrescu.

Rapid este primul club de seniori din România la care joacă Dobre. Extrema dreaptă a crescut în Anglia, la Bournemouth, iar de-a lungul carierei a mai evoluat pentru formații precum Bury, Rochdale, Yeowil, Wigan, Dijon sau Famalicao.