Basarab Panduru a dat verdictul după Rapid - U Cluj 0-2

Basarab Panduru Rapid Rapid - U Cluj U Cluj Superliga Basarab Panduru / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Marti 17 Septembrie 2024, 08:21
Data actualizarii: Marti 17 Septembrie 2024, 08:36

Meciul dintre Rapid și U Cluj, încheiat cu scorul de 0-2, a închis etapa cu numărul 9 din Superliga României.

La primul meci în Giulești cu Marius Șumudică (53 de ani) pe banca tehnică în noul ”mandat”, Rapid a pierdut în fața lui U Cluj, care este lider incontestabil în Superliga României după nouă runde.

Jocul nu a fost pe măsura așteptărilor fanilor din Giulești, având în vedere că au sosit și câteva nume sonore la echipă în pauza competițională. Dintre ultimele transferuri, doar Tobias Christensen și Constantin ”Dina” Grameni au apucat să debuteze la Rapid.

Basarab Panduru: ”Rapid a jucat slab”

Basarab Panuduru, fostul internațional, a dat verdictul la finalul meciului din Giulești. Analistul TV nu s-a ferit de cuvinte și a spus că Rapid a jucat slab.

"A părut că momentul ăsta e bun pentru Rapid. Vine Şumudică la echipă, după două zile, trei te duci la Iaşi, apoi la Craiova nu are timp să antreneze şi să scoatem cât mai multe puncte din meciurile astea, că apoi vine pauza.

Ai zis că te ajută pauza, iar după pauza asta vine meciul cu U Cluj. Rapid a jucat slab în seara asta, cu un joc lent şi cu o ocazie mică în seara asta. În rest, nimic, schimbări după cele două sătpămâni de pregătire", a spus Basarab Panduru, la Prima Sport.

Rapid - U Cluj 0-2. Marius Șumudică, prima înfrângere în Giulești

În urma acestui rezultat, Universitatea Cluj profită de pașii greșiți făcuți de urmăritoare și se distanțează în fruntea clasamentului. ”Studenții” au 21 de puncte și sunt la cinci distanță de locul doi, ocupat de Oțelul Galați. Dinamo completează podiumul, cu 15 puncte.

De partea cealaltă, Rapid a rămas cu o singură victorie după nouă etape și cu nouă puncte în clasament, la egalitate cu rivala FCSB.

În următoarea rundă, Universitatea Cluj va primi vizita celor de la Universitatea Craiova, în timp ce Rapid se deplasa pe terenul Unirii Sloozia.