Basarab Panduru a văzut ce a făcut Darius Olaru și a avut o reacție vehementă: ”Nu gândești!”

FCSB Basarab Panduru Darius Olaru Superliga
Data publicarii: Miercuri 17 Iulie 2024, 12:57
Data actualizarii: Miercuri 17 Iulie 2024, 13:25

FCSB și Universitatea Cluj au încheiat la egalitate în prima etapă din Superliga României, scor 1-1.

Alexandru Musi a deschis scorul în minutul 51, dar ”Șepcile Roșii” au egalat câteva minute mai târziu prin Dan Nistor, care a punctat de la 11 metri.

Basarab Panduru, surprins de gafa lui Darius Olaru din meciul cu U Cluj

Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău ar fi putut termina cu trei puncte meciul cu FCSB. În minutul 90, la un atac în banda dreaptă al ardelenilor, Darius Olaru nu a încercat să îl blocheze pe Dorinel Oancea și l-a lăsat pe Joyskim Dawa să se ocupe de fotbalistul ardelenilor.

În schimb, căpitanul roș-albaștrilor a decis să meargă în colțul careului de 6 metri și nu a respectat linia de ofsaid.

Basarab Panduru s-a declarat suprins de felul în care Darius Olaru a gândit acea fază și nu a înțeles motivul pentru care căpitanul roș-albaștrilor nu a mers în întâmpinarea jucătorului de la U Cluj.

Olaru face aici ce vrea! Nu gândeşti nimic când faci aşa ceva, de ce nu te duci la el, să îl tatonezi, să îl întârzii, să faci ceva. Dawa se duce că vede că nu are ce să facă, săracul, el nu s-ar fi dus, bagă un sprint acolo că zice ’Bă, ce face ăsta?’.

Olaru trebuie să vină acolo şi să îl întârzie, dar Olaru o ia acolo la fugă. Dawa, când îl vede zice: ’Băi, stai puțin, ceva nu e în ordine, măcar mă duc eu, fac eu ceva acolo.

El credea că e singur, probabil, se duce la colţul careului de 6 metri, ce să crezi că vrea să facă. Dacă nici Olaru nu mai judecă, atunci nu mai judecă nimeni”, a spus Basarab Panduru la Prima Sport.

Darius Olaru vrea să fie golgheter în Champions League

În cele două meciuri cu Virtus, FCSB a marcat 11 goluri și a primit unul singur. Trei dintre golurile roș-albaștrilor au fost marcate de Darius Olaru, astfel că liderul FCSB-ului este cel ma bun marcator din preliminariile Champions League.

Mi-au trimis câțiva prieteni statistica din Champions League. Apăream eu cu 3 goluri. Nu mă gândeam că voi vedea vreodată Olaru cu 3 goluri în Champions League, chiar dacă în preliminarii.

Cine știe, poate voi mai marca și la retur, iar apoi în dubla cu Maccabi. Aș vrea să rămân în vârful clasamentului până la final (n.r - zâmbește)", a spus Darius Olaru, într-un interviu acordat pentru PRO TV.