Universitatea Craiova și Unirea Slobozia și-au dat întâlnire pe stadionul "Ion Oblemenco" din Bănie, Craiova, în cadrul etapei #11 din Superliga României. Meciul a început la ora 21:00 și a putut fi vizionat în format LIVE TEXT pe site-ul www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Tabela a fost dezghețată în minutul 38 de către Ștefan Baiaram, care s-a înălțat peste apărarea ialomițenilor și a finalizat superb. Doar patru minute mai târziu, același scenariu s-a repetat, centrare, salt, gol superb!

Alexandru Mitriță a închis scorul la 3-0, în minutul 90+4, după o pasă superbă a lui Nicușor Bancu. "Piticul Atomic" a reușit o cursă de senzație și a finalizat din câțiva metri, la colțul lung.

Basarab Panduru are un remarcat de la Universitatea Craiova: "Nu poți să îi reproșezi nimic!"

Basarab Panduru, fost internațional, a urmărit meciul și a tras niște concluzii la finalul acestuia, la televiziunea Prima sport. Fostul mijlocaș a vorbit despre Nicușor Bancu, fundașul lateral al oltenilor, dar și al lui Mircea Lucescu la națională.

În viziunea sa, dar și în cuvintele sale, căpitanul oltenilor este un profesionist "foarte corect cu fotbalul".

"Nicușor Bancu este un băiat foarte corect. Se antreneză foarte bine, este foarte corect cu fotbalul! Nu știu ce afaceri are el și chiar nu mă interesează. Tot ce face, e profesionist, nu poți să îi reprosezi absolut nimic", a remarcat Basarab Panduru.

Universitatea Craiova, pe locul doi în Superligă

După această victorie, oltenii au urcat pe locul doi în Superliga României, cu 19 puncte obținute după 11 meciuri. Formația lui Costel Gâlcă se află acum la o victorie distanță de liderul U Cluj și la doar un punct de locul trei ocupat de Oțelul Galați.

Pentru clubul din Bănie acum urmează o deplasarea de foc la Galați, unde va întâlni Oțelul lui Dorinel Munteanu.

Cele două formații se vor întâlni pe stadionul "Oțelul" din Galați, sâmbătă, 5 octombrie, nu mai devreme de ora 21:30. Partida va putea fi vizionată în format LIVE TEXT pe site-ul www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.