Bernd Storck recunoaște: "Am avut noroc!" Ce le-a transmis jucătorilor după meciul cu Gloria Buzău

Bernd Storck recunoaște: Am avut noroc! Ce le-a transmis jucătorilor după meciul cu Gloria Buzău Superliga

Sepsi OSK a trecut cu 2-1 de Gloria Buzău, în etapa cu numărul doi din Superliga.

Covăsnenii au avut emoții în minutele de prelungirea, după ce golul marcat de Ricardo Matos a fost anulat în urma intervenției VAR.

La finalu meciului, Bernd Storck, antrenorul lui Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, a recunoscut că echipa sa a fost norocoasă că a plecat acasă cu cele trei puncte.

"Cred că am jucat fantastic în prima repriză. Nu le-am dat nicio șansă adversarilor să înscrie. Am avut șansa să înscriem al treilea gol.

Adversarul a facut schimbări și nu am știut să reacționăm. Ei sunt foarte puternici. Le-am spus jucătorilor că ei sunt o echipă puternică. În final am avut noroc că a fost ofsaid (n.r. la golul marcat de Gloria Buzău în prelungiri).

Trebuie să învățăm să reacționăm când adversarul face schimbări. Eu nu sunt pe teren. Avem un spirit bun de echipă, avem jucători buni pe bancă. În Cupă vor avea șansa și ceilalți să joace. Mai avem câteva accidentări, sunt mulțumit cu actualul lot pe care îl am", a spus Bernd Storck la finalul meciului.

Gloria Buzău - Sepsi OSK 1-2

Gloria Buzău: Greab – Scheda, Dandea (Traore -46), Dobrosavlevici, Turda, Sălceanu – Prejmereanu (Canadija - 73), Călin (Tescan - 56), Dumitru (Akhamatov - 46) – Budescu (Budescu - 73), Matos; Antrenor: Andrei Prepeliţă

Sepsi: Niczuly – Oteliţă, D. Ciobotariu, Ninaj, Ştefan – Varga (Bardea - 66), Alimi, Mino, Kallaku (Hajdin - 87) – Matei (Neskovic - 66), Coman (Siger - 87); Antrenor: Bernd Storck.

Meciul a fost condus de la centru de arbitrul  Iulian Călin, care a fost ajutat la cele două tușe de Stelian Slabu, Nicuşor Marin. Rezervă a fost Robert Avram. În camera VAR s-au aflat Cătălin Popa și Andrei Moroiţă.