Bîrligea, care a marcat inclusiv goluri importante în Europa League, are 12 reușite în acest sezon de Superliga și se clasează pe locul secund în ierarhia golgheterilor, la egalitate cu Alexandru Mitriță. Lider este Louis Munteanu, care a avut un început de 2025 excelent și a ajuns la 16 goluri.

Adrian Ilie: "Olaru, Bîrligea și Munteanu n-ar trebui să lipsească de la națională"

Cei doi atacanți sunt și preferații lui Adrian Ilie din Superliga: "Topul atacanților din Liga 1? Bîrligea și Louis Munteanu, iar pe 3 Mitriță, de la Craiova", a spus "Cobra", într-un interviu pentru PRO TV.

În opinia lui Adrian Ilie, Bîrligea și Munteanu nu ar trebui să lipsească din lotul României pentru preliminariile CM 2026.

"Tot timpul va fi greu să alegi un lot la națională pentru că nu va mulțumi pe nimeni. Toți conducătorii de club își doresc jucătorii la echipa națională. Depinde de forma lor acum.

Din punctul meu de vedere, Olaru, Bîrligea și Louis Munteanu sunt trei jucători care n-ar trebui să lipsească de la echipa națională. Sunt cei mai în formă jucători. Olaru este accidentat acum, dar cei doi ar trebui să fie acolo", a mai spus Adrian Ilie.

Adrian Ilie: "Bîrligea și Munteanu sunt diferiți. Ei ar trebui să stea doi ani în România ca să prindă experiență"

Întrebat pe cine preferă dintre Louis Munteanu și Daniel Bîrligea, Adrian Ilie nu a oferit un răspuns concret, însă le-a oferit un sfat celor doi.

"Amândoi sunt foarte buni în fața porții. Sunt puțin diferiți ca jucători. Louis Munteanu poate să joace și al doilea vârf, să coboare, dar sunt doi jucători importanți pentru echipele lor.

Este primul an al lui Bîrligea și Louis Munteanu în care arată ce pot în campionatul intern. Ar mai trebui să rămână încă un an pentru că această continuitate le va da mai multă experiență pentru a merge afară și a face față. Ar avea nevoie de doi ani de zile aici ca să prindă experiență, să înscrie goluri și să prindă și naționala", a mai spus Adrian Ilie.