FOTO Bogdan Andone, criză de nervi în timpul meciului cu Oțelul Galați! Suspendarea uriașă pe care o riscă

Bogdan Andone FC Botosani Otelul Galati Superliga
Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 20:57
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 21:03

Bogdan Andone, antrenorul lui FC Botoșani, a fost trimis în tribune de centralul Cristian Moldoveanu, după o criză de nervi pe care a avut-o în minutul 84 al meciului cu Oțelul Galați, scor 2-3.

Supărat că echipa sa nu a primit o lovitură de pedeapsă după un presupus fault în careu, Bogdan Andone a mers să-l certe pe tușierul din dreptul său.

În urma protestelor repetate și a gesturilor nervoase antrenorul Botoșaniului a fost sancționat cu cartonaș galben, moment în care și-a pierdut cumpătul. A țipat la centralul Moldoveanu și a fost la un pas să-și lovească unul dintre oamenii din staff.

Fostul arbitru internațional Ion Crăciunescu este de părere că pentru gestul său, Bogdan Andone ar putea primi o suspendare de cel puțin trei etape.

"Nu ai cum să faci așa ceva. Cel puțin trei etape, la cum a reacționat nu cred că scapă fără trei etape", a spus Ion Crăciunescu la televiziunea Digisport.

FC Botoșani - Oțelul Galați 2-3

Oaspeţii au deschis scorul la Botoşani, în minutul 6, prin Alexandru Pop, care a primit de la Maciel. Gazdele au egalat în minutul 33, când a înscris Friday Adams şi la pauză scorul a fost 1-1. După reluare, Dorinel Munteanu a primit un cartonaş galben, iar botoşănenii au reuşit să preia conducerea în minutul 56, la şutul lui Mailat. Imediat după repunerea balonului de la centru, gazdele au trecut pe lângă majorarea scorului. Chică-Roşă a pasat în careu pentru Mailat, iar acesta a trimis pe lângă poartă.

Replica gălăţenilor a venit repede, aceştia preluând conducerea în numai trei minute. Mai întâi Oţelul a egalat în minutul 65. Centrare Cisotti, din corner, şi Zivulic a înscris cu o lovitură de cap. Aceeaşi fază s-a repetat, la indigo, în minutul 68, iar Zivulic a marcat pentru 3-2. Un fault de joc a declanşat o criză de nervi a lui Bogdan Andone, care a fost eliminat în minutul 84 şi a plecat la vestiare traversând ostentativ terenul de joc. Arbitrul Cristian Moldoveanu a prelungit meciul cu nouă minute, iar rezultatul final a fost favorabil oaspeţilor. Oţelul s-a impus cu 3-2 şi se află în fruntea clasamentului Superligii, alături de CFR Cluj.

Echipele de start

FC Botoșani: Pap - Țigănașu, Celea, Miron, Petro - David Gabriel, Aldair - Friday, Mouaddib, Mailat - Chică Roșă; Rezerve: Kukic, A. Ciobanu, Sadiku, Pavlovic, G. Romano, E. Florescu, D. Șerban, Z. Mitrov, Enzo Lopez, Bodișteanu, L. Fulop; Antrenor: Bogdan Andone.

Oțelul Galați: I. Popescu - Adăscăliței, Cisse, Stefanovic, S. Rus - Cisotti, Zivulic, J. Pedro - Frederic, A. Pop, Duric; Rezerve: Kovalov, Yabre, Farcaș, Zhelev, Tănasă, Samuel Teles, I. Neagu, C. Chira, Gallo, Hofman, N. Roșu, D. Maftei; Antrenor: Dorinel Munteanu.