Poli Iasi - Rapid Marius Sumudica Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 23 August 2024, 22:57
Data actualizarii: Vineri 23 August 2024, 22:58

Meciul dintre Poli Iași și Rapid București marchează debutul lui Marius Șumudică (53 de ani) pe banca giuleștenilor.

În prima parte a jocului, Rapid a marcat după doar opt minute, prin Burmaz, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid. Cel care a deschis scorul a fost Alexandru Pașcanu, în minutul 44.

Imediat după reușita fundașului, camerele TV l-au surprins pe Marius Șumudică destul de calm. Și-a felicitat elevii, în frunte cu căpitanul Cristi Săpunaru, ajuns primul în zona băncii tehnice, iar apoi le-a transmis un mesaj scurt jucătorilor săi, pe un ton răspicat.

Marius Șumudică a preluat echipa după șase meciuri în care giuleștenii nu au reușit să câștige. Cu Neil Lennon pe bancă, Rapid a remizat de cinci ori și a pierdut un meci, cu Petrolul (1-0).

Rapid, fără victorie în deplasare de șase luni

Ieşenii au un moral excelent, asta după ce au scos patru puncte din duelurile cu doi dintre granzii bucureşteni (2-2 cu Dinamo, 1-0 cu FCSB).

Rapid nu a mai câştigat în deplasare pe prima scenă din 10 februarie 2024, când s-a impus cu 1-0 pe terenul celor de la CFR Cluj. Au urmat din postura de vizitatori patru rezultate de egalitate şi şase înfrângeri.