Cătălin Cîrjan a reacționat după ce Dinamo a pierdut la limită cu U Cluj

Catalin Cirjan Dinamo U Cluj Superliga
Data publicarii: Luni 02 Septembrie 2024, 23:42
Data actualizarii: Luni 02 Septembrie 2024, 23:54

U Cluj a redevenit lider în Superligă, după ce a învins-o pe Dinamo cu scorul de 1-0, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a opta.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Ovidiu Bic (62), cu un şut deviat de Cristian Costin. Dinamo a fost mai bună în prima repriză, ratând câteva ocazii clare de gol.

Cătălin Cîrjan (26) a şutat din careu, dar Edvinas Gertmonas a respins la limită. În minutul 29, Astrit Selmani a trimis în bară cu capul, apoi Eddy Gnahore a reluat, dar portarul clujenilor a avut o reflex salvator.

La meci au asistat 18.067 de spectatori. U Cluj este în continuare neînvinsă şi are trei victorii consecutive, iar în ultimele patru etape nu a primit gol. Dinamo a încheiat o serie de şase etape fără eşec, trei victorii şi trei egaluri.

Reacția lui Cătălin Cîrjan după înfrângerea cu U Cluj

Jucătorul gazdelor s-a declarat dezamăgit de felul în care adversarii au fragmentat jocul, dar și de faulturile comise de clujeni.

"Ne-am creat foarte multe ocazii. I-am dominat pe adversari. Ei au oprit foarte multe atacuri ale noastre în repriza a doua, prin faulturi repetate. Se vede că au jucători cu experiență.

Nu cred că a fost asta problema. Nu îmi amintesc ca U Cluj să își fi creat ocazii foarte mari. Au făcut multe faulturi și au tras de timp. Nu ne afectează absolut deloc că am pierdut.

Prima repriză a fost foarte bună. Ne-am bucurat de fotbal și ne-am creat o groază de ocazii.

Ne dorim să intrăm în play-off. Suntem o echipă care joacă foarte frumos. Nu cred că sunt multe echipe care să joace un fotbal cum joacă Dinamo", a declarat Cătălin Cîrjan, la Digi Sport.