Catastrofa stelista din Giulesti! Povestea celei mai mari umilinte dintr-un derby! Seara in care s-au razbunat pentru sfertul UEFantastic Superliga

Stelistii au insomnii dupa Man United - Man City 1-6 - si-au adus aminte de macelul din Giulesti din 2010!

Pe 18 Aprilie 2010 avea loc derby-ul pe care rapidistii nu-l vor uita niciodata iar stelistii inca se mai chinuie sa-l stearga din memorie. Rapid - Steaua 5-1, un meci in care echipa antrenata atunci de Ioan Andone a facut show!
Cea mai mare diferenta la care Rapid batuse pana la acest meci Steaua in campionat a fost de trei goluri. Totusi, in Supercupa Romaniei din 1999, giulestenii au invins cu 5-0.

"Am plecat acum, pentru ca nu mai aveam ce sa vad si ma simteam chiar umilit. Am luat patru goluri in 35 de minute, iar noi pana acum n-am avut nici macar un corner. A fost pac-pac-pac si gata, ne-au terminat. N-am avut timp nici sa intre in mine putina adrenalina. A fost o ciuruiala rapida. Nu am ce masuri sa iau, asta este" spunea Gigi Becali la plecarea din Giulesti la pauza meciului cand scorul era 4-1.

• Catastrofa Stelista Din Giulesti Povestea Celei Mai Mari Umilinte Dintr Un Derby Seara In Care S Au Razbunat

Ionita a deschis scorul in minutul 7, fructificand o centrare a lui Bozovici, de pe partea stanga. Kapetanos a egalat din penalti, in minutul 15, dupa ce tot el fusese faultat in careu de Marius Constantin.
In minutul 18, Ionita a marcat de la sase metri, dupa o pasa primita de la Cesinha: scor 2-1.
Rapid a marcat din nou, in minutul 23, cand Spadacio i-a pasat lui Cesinha la limita ofsaidului, acesta a lobat peste portarul Tatarusanu, a urmarit mingea si a trimis-o in poarta de la cativa metri.
In minutul 33, Emeghara l-a faultat pe Grigorie in careu, iar Marius Constantin a transformat penaltiul.
Scorul a devenit 5-1 in minutul 73, cand Bozovici a sutat din afara careului, Tatarusanu a deviat mingea in bara, balonul a ajuns la Helder, iar acesta a inscris de la sapte metri.

Steaua nu mai pierduse cu 5-1 din 1999, de la celebra intalnire cu Petrolul Ploiesti. Rapid a mai inscris cinci goluri Stelei in 1948, la cand se numea CFR iar ros-albastri erau CSCA.

Rapid: 33. Bornescu - 21. Sapunaru, 28. Ad. Iordache, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 15. C. Lazar, 6. Matici - 20. Grigorie (2. Helder '71), 30. Spadacio (10. Herea '80), 7. Cesinha - 11. Ionita (27. Gauracs '77). Antrenor: Ioan Andone.

Steaua: 12. Tatarusanu - 3. Emeghara (4. Golanski '88), 15. Tudose, 5. Jelev, 18. P. Marin - 16. Nicolita, 10. C. Tanase, 8. Ov. Petre, 14. Toja (11. Arman Karamyan '60) - 28. B. Stancu, 9. Kapetanos (24. Surdu '81). Antrenor: Mihai Stoichita.