Ce a remarcat Marius Măldărășanu după Farul Constanța - FC Hermannstadt 3-2

Marius Maldarasanu afc hermannstadt Farul Constanta Superliga
Data publicarii: Marti 20 August 2024, 00:17
Data actualizarii: Marti 20 August 2024, 00:21

Farul Constanţa a învins, pe teren propriu, scor 3-2, pe FC Hermannstadt, în etapa a şasea a Superligii. Gheorghe Hagi a bifat meciul 500 ca manager tehnic în Superligă.

Rivaldinho a punctat în minutul 7, din pasa lui Gabi Iancu, însă oaspeţii au reuşit egalarea în startul reprizei secunde, minutul 48, prin superbul şut al lui Alessandro Murgia

După numai trei minute, Grigoryan a redus în avantaj gazdele, pentru ca în minutul 57 acelaşi jucător să centreze şi Rivaldinho să reuşească dubla, marcând cu o lovitură de cap. Dragoş Iancu a marcat pentru sibieni în minutul 83, dar Farul Constanța a câştigat şi a urcat pe locul 8. FC Hermannstadt ocupă poziţia a 14-a, cu 5 puncte.

Reacția lui Marius Măldărășanu după înfrângerea cu Farul Constanța

Antrenorul sibienilor a punctat greșelile făcute de jucătorii săi la golurile marcate de constănțeni, însă a lăudat atitudinea arătată de echipă.

"Nu am profitat de greșelile lor. O primă repriză bună a noastră, am avut multe situații, puteam marca. Au venit acele două goluri din execuții individuale. Și pe greșelile noastre, pentru că se putea face mai mult. Ne-a lipsit un pic și șansa.

Sunt foarte pozitiv, pentru că mi-a plăcut jocul, au fost momente în care am fost dominați, dar am jucat la Farul. Mergem înainte, jucăm cu FCSB acasă, trebuie să dăm totul. Se știe că echipele românești suferă când joacă în cupele europene.

Am început greu campionatul, dar trebuie să ne dea încredere jocul. S-au schimbat mulți jucători, cu puțină șansă puteam aduna mai multe puncte. Va trebui să tragem tare, nu am ce să reproșez ca atitudine în acest meci, doar câteva greșeli", a declarat Marius Măldărășanu, la Digi Sport.