Ce a spus Nicușor Bancu după ce Universitatea Craiova a pierdut la Iași

Nicușor Bancu Poli Iași - Universitatea Craiova Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 21:27
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 21:27

Poli Iași a câștigat meciul cu Universitatea Craiova, scor 2-0, la debutul lui Emil Săndoi pe banca tehnică a moldovenilor.

Nicușor Bancu (31 de ani), căpitanul Universității Craiova, a tras primele concluzii după meciul din Copou și s-a arătat nemulțumit de starea gazonului.

Din cauza ploii torențiale de la Iași, gazonul a deveni impracticabil spre finalul partidei. Bălțile formate în careul lui Laurențiu Popescu au contribuit decisiv la golul marcat de Tailson în minutul 90+10.

Nicușor Bancu: ”Mingea nu mai sărea deloc”

Fundașul stânga crede că echipa lui Costel Gâlcă va arăta și mai bine în următoarele partide, după ce noile achiziții ale echipei vor intra ”în circuit”.

”Niciodată (n.r.- nu a mai jucat pe un astfel de gazon)! Nici la Dinamo n-a fost un asemenea teren. Nu știu de ce am mai jucat ultimele minute. Mingea nu mai sărea deloc, dar dacă așa a decis arbitrul...

N-avem nicio scuză, dacă marcam la ocaziile pe care le-am avut, nu mai vorbeam despre teren acum. Craiova arată foarte bine, a doua repriză foarte bună. Cu siguranță, vom arăta și mai bine cu noile achiziții. Ne pare rău că nu am reușit să egalăm”, a spus Nicușor Bancu, la flash-interviu.

Universitatea Craiova a ratat șansa de a egala liderul Universitatea Cluj și rămâne pe locul trei în Superligă, cu 15 puncte, la egalitate cu Dinamo și la un punct distanță de următoarea clasată, Oțelul Galați.

În următoarea etapă, oltenii vor evolua chiar pe terenul liderului U Cluj, în timp ce Poli Iași, care urcă pe locul zece, se va deplasa la Arad pentru meciul cu UTA.