România a pierdut CE de minifotbal! Dramatism total la Sarajevo: tricolorii, îngenuncheați la loteria penalty-urilor

Campionatul European de Minifotbal Campionatul European de Minifotbal 2024 Romania Serbia Superliga
Ionuț Stoica
Data publicarii: Sambata 08 Iunie 2024, 22:50
Data actualizarii: Sambata 08 Iunie 2024, 23:26

România - Serbia s-a terminat 1-1 (9-10). Serbia este campioană europeană.

CE de minifotbal | România - Serbia 1-1 (9-10)

FINAL DE MECI! Serbia câștigă la loviturile de departajare!

• PENALTY-URI: România - Serbia 9-10

22. RATARE România!

• Naționala de minifotbal a României / Foto - Federația Română de Minifotbal (FB)

11. GOL Serbia!

10. GOL România! Alexandru Nechita înscrie!

1. GOL Serbia! Guberinic înscrie

Minutul 50+1: Final de meci! Vom avea lovituri de departajare!

Minutul 47: Căpitanul sârbilor trimite un șut în forță dintr-o lovitură liberă. Dragoș Nițu este pe poziție și respinge balonul.

Minutul 46: Mircea Popa face un fault de joc și vede cartonașul galben.

Minutul 43: O mingea îl găsește pe Mircea Ungur la marginea careului, care trimite un șut în forță. "Bombeul" trece puțin pe lângă bara stângă.

Minutul 41: Sârbii au jucat inteligent o lovitură liberă și printr-un joc de pase mingea se găsește în careu. Căpitanul echipei adverse șutează din unghi dar ratează execuția.

Minutul 36: GOOOL România! Andrei Balea trimite un șut la "firul ierbii" dintr-o lovitură liberă și portarul nu a apucat să intervină!

Minutul 34: Schimbare România! Iese Dragoș Nițu, intră Ionut Neacșa.

Minutul 32: Popa trimite dintr-o repunere de margine în careu dar portarul sârb a fost pe fază și a respins mingea.

Minutul 30: Marius Balogh încearcă o execuție dintr-un unghi dificil iar mingea se duce mult peste poartă.

Minutul 27: O minge îl găsește pe Vlad Mocanu în careu. Românul încearcă să șuteze dar portarul Segavac a fost pe fază și a respins.

Minutul 26: După lovitura de start, Dragoș Nițu trimite un șut de la distanță dar precizia nu a fost cea mai bună și balonul trece pe lângă.

Minutul 25: Final de primă repriză în Sarajevo!

Minutul 25: Dragoș Nițu încearcă un șut de la distanță, dar execuția sa trece mult peste poartă și ajunge în tribune.

Minutul 21: GOOOL Serbia! Căpitanul Serbiei înscrie după un șut de la distanță. Execuția a fost plasată perfect lângă bara dreaptă și Dragoș Nițu a rămas spectator.

Minutul 18: Andrei Balea a fost lansat de către portarul Dragoș Nițu. Balea trece de apărarea adversă și trimite un șut puternic la colțul scurt care, printr-un reflex foarte bun, a fost scos de portarul sârbilor.

Minutul 16: Balea îl găsește perfect pe Mircea Ungur care încearcă o execuție de la distanță. "Torpila" trece pe lângă poartă.

Minutul 13: Raul Dumitrovici trimite puternic din aut și îl găsește pe Vasile Pop în careu, care trimite o lovitură de cap, puțin peste poartă.

Minutul 10: Portarul Dragoș Nițu iese din propriul careu și urmă până la jumatea terenului, unde îl găsește pe Andrei Balea care încearcă un șut dintr-un unghi foarte strâmb. Portarul adversarilor elimină orice pericol și respinge mingea.

Minutul 8: După un joc de pase al tricolorilor, o minge îl găsește pe Vasile Pop la marginea careului. "Șeptarul" nostru încearcă un șut din întoarcere, dar mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 6: Marius Balogh încearcă un șut dintr-un unghi extrem de dificil și portarul advers reușește să scoată balonul!

Minutul 2: Tricolorii au avut primul atac periculos! Vasile Pop a fost aproape să deschidă scorul, după un șut respins de apărarea sârbă.

Minutul 1: Start de meci!

România va disputa finala Campionatului European de minifotbal împotriva selecționatei Serbiei, în această seară de la ora 21:45. Partida se va disputa în Sarajevo, capitala Bosniei și Herțegovinei, gazda turneului.

Naționala României țintește al șaptelea titlu european din istorie, după ce a câștigat edițiile din 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 și 2015.

• România este și campioana mondială en-titre.

Parcursul României la acest turneu final

Selecționata României de Minifotbal a făcut parte din grupa D a calificărilor. "Tricolorii" au învins-o categoric pe selecționata turciei, scor 9-0. A urmat meciul împotriva Poloniei, scor 5-2. În ultimul meci din grupe, România a făcut un egal alb cu selecționata Ungariei.

În optimile de finală, trupa dirijată de Virgil Bejenaru a trecut de Georgia, scor 3-0, în "sferturi" de Bosnia, gazda turneului, scor 4-1 iar în semifinale de o forță a sportului, selecționata Kazahstan-ului, la penalty-rui, scor 3-1, după un 1-1 în timpul regulamentar.