Dinamo a condus cu 1-0 la pauză după golul lui Selmani, iar gazdele au majorat avantajul în minutul 71, prin Dennis Politic. Totuși, finalul jocului le-a aparținut oaspeților, care au reușit să marcheze prin Lorand Fulop (77') și Eduard Florescu (85'), smulgând astfel un punct.

Astrit Selmani, un car de nervi după Dinamo - Botoșani 2-2: "E inacceptabil să conduci cu 2-0 și să primești două goluri în ultimele 20 de minute"

Astrit Selmani, autorul primului gol, va fi suspendat pentru următorul meci, contra celor de la Farul, din cauza cumulului de cartonașe galbene. Golgheterul kosovar al lui Dinamo s-a arătat foarte dezamăgit că echipa sa nu a reușit să se impună după ce a câștigat cu 2-0.

Mai în glumă, mai în serios, Selmani a spus că a fost vorba doar de noroc la golul spectaculos pe care l-a reușit - lobul din afara careului peste portarul Pap, ieșit greșit dintre buturi.

"Nu se poate întâmpla așa ceva acasă. Să conduci cu 2-0 și să primești două goluri e inacceptabil. Nu știu ce s-a întâmplat. Eram înăuntru, nu am văzut golurile, dar nu e bine, sunt două puncte pierdute de noi. Nu ai voie să te relaxezi, campionatul acesta e prea dificil ca să te relaxezi. Da, sunt dezamăgit.

Ceva pozitiv din această seară? Sigur, din punct de vedere individual mă bucur că am marcat, dar contează să câștigi. Cel mai bine e că Dennis Politic a revenit și a marcat. Avem nevoie de el și de toți jucătorii. Suntem fericiți pentru el.

Golul meu? A fost doar noroc. Da, doar noroc, tot ce fac este din noroc. L-am văzut pe portar că va respinge și m-am poziționat. A fost un gol frumos, dar tot sunt dezamăgit că nu am luat toate punctele.

Da, voi fi suspendat cu Farul. Am alunecat, terenul nu a fost bun și am luat galben. Sunt dezamăgit și de mine, aș fi vrut să fiu în echipă săptămâna viitoare, dar îl avem pe Dennis Politic înapoi. Sper că vom lua 3 puncte.

E bine că suntem pe locul 3, dar acasă, cu Botoșani, cu tot respectul, la 2-0 și cu 20 de minute rămase... dacă cineva mi-ar fi zis înainte de meci că trebuie să mă apar 20 de minute contra lui Botoșani, aș fi semnat. Trebuie să te aperi dacă vrei play-off-ul.

N-am vorbit cu antrenorul, am venit direct la interviu. Nu vorbim azi, mâine analizăm și discutăm. Toți jucătorii sunt nervoși, dezamăgiți. Trebuie să nu ne mai relaxăm", a spus Astrit Selmani.

După reușita din meciul cu FC Botoșani, Astrit Selmani a urcat pe primul loc în clasamentul golgheterilor din Superliga, cu 6 goluri, la egalitate cu Alexandru Mitriță. Kosovarul are și 4 pase decisive în cele 11 etape.