FOTO CFR Cluj - Dinamo 3-2 | Ardelenii obțin victoria în minutele de prelungire

CFR Cluj - Dinamo 3-2 | Ardelenii obțin victoria în minutele de prelungire Superliga

Meciul dintre CFR Cluj și Dinamo se dispută în cadrul primei etape a Superligii.

CFR Cluj - Dinamo 3-2

Final de meci!

Minutul 90+3 - GOOOL CFR Cluj! Tachtsidis marchează golul victoriei cu un șut spectaculos, din afara careului.

• Cfr Cluj Dinamo In Prima Etapa De La Ora 19 00 Un Nou Inceput Un Nou Chin Pentru Dinamovisti 1

Minutul 64 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Kamara primește mingea în fața porții, în interiorul careului mic, însă dă puțin pe lângă poartă.

Minutul 51 - GOOOL CFR Cluj! Daniel Bîrligea driblează mai mulți adversari, pătrunde în careul mic și marchează cu un șut pe lângă portarul advers.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 42 - GOOOL CFR Cluj! Ciprian Deac marchează din lovitură de pedeaspă, în urma unui fault comis de Politic în interiorul careului.

Minutul 34 - GOOOL Dinamo! Politic a centrat în fața porții pentru Abdallah, iar atacantul nu a făcut decât să îndeplinească o simplă formalitate.

Minutul 24 - Ocazie pentru CFR Cluj! Deac a scăpat singur cu portarul și a șutat, mingea a fost respinsă, însă nici Michael, nici Artean nu au reușit să marcheze, din poziții bune.

Minutul 14 - GOOOL Dinamo! Cătălin Cîrjan deschide scorul, după ce a profitat de o greșeală în apărarea clujenilor și l-a lobat pe Sava.

Minutul 8 - Ocazie pentru Dinamo! Costin a centrat în careu, dar Cîrjan nu a preluat mingea așa cum și-ar fi dorit și a trimis mult pe lângă poartă.

A început partida!

CFR Cluj - Dinamo: echipele de start

CFR Cluj: Sava - Thaqi, Kresic, M. Ilie, Camora - Artean, K. Keita, Tachtsidis - Deac, Michael, M. Kamara

Rezerve: Hindrich - Mogoș, Abeid, Boben, Ajeti, R. Filip, Păun, Fică, Nkololo, Lucaci, Korenica, Bîrligea

Antrenor: Dan Petrescu

Dinamo: Golubovic - Costin, Boateng, Homawoo, Opruț - Milanov, Gnahore, Cîrjan - Abdallah, Selmani, Politic

Rezerve: Roșca, Patriche, Pașcalău, Amzăur, Licsandru, A.Irimia, Bani, Florescu, Bordușanu, Caragea, Rotund

Antrenor: Zeljko Kopic

• CFR Cluj - Dinamo din etapa 1 a Superligii se joacă de la ora 19:00, LIVE TEXT pe Sport.ro.

”Clujenii au trecut în ediţia precedentă printr-o restructurare masivă la nivelul lotului, dar, şi aşa, au terminat pe poziţia secundă, dovedind că sunt profesionişti desăvârşiţi.

De partea cealaltă, dinamoviştii şi-au atins obiectivele, salvarea de la retrogradare şi păstrarea unui echilibru financiar la nivel de club fiind două realizări notabile pentru o formaţie care, nu cu mult timp în urmă, a trăit o perioadă extrem de dificilă”, punctează LPF pe site-ul oficial.

Bilanțul unui duel istoric CFR Cluj vs Dinamo, început în 1948

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 56 de ori, de 26 de ori s-au impus clujenii, de 20 de ori au câştigat bucureştenii, iar alte 10 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu CFR gazdă: 28 de jocuri - 15 victorii CFR Cluj - 6 remize - 7 succese Dinamo.

Primul joc a avut loc pe 28 noiembrie 1948, Dinamo - CFR 1-0, gol Marin Apostol. Antrenorii celor două echipe erau Rudolf Wetzer, respectiv Nicolae Munteanu.

Cele mai multe goluri s-au marcat în returul ediţiei 1948-1949, cu CFR gazdă, scor 2-5 (Candrea dublă / Bartha dublă, Ozon dublă, Naciu). Insuccesul ardelenilor a fost urmat de un 0-9 cu Metalochimic Bucureşti, rezultate în urma cărora formaţia „vişinie” a luat drumul ligii secunde.

Prima victorie din contul trupei din Gruia s-a consemnat în al patrulea duel direct, pe 15 iulie 1970, CFR-Dinamo 2-1. Succesul a contribuit decisiv la salvarea de la retrogradare, „ceferiştii”  terminând campionatul cu un punct peste Crişul Oradea, prima echipă de sub linie.

Cea mai mare diferenţă de scor: 15 octombrie 2005, Dinamo - CFR 5-0. Interesant faptul că, Dorinel Munteanu a folosit atunci o formulă de start formată numai din jucători autohtoni, singurii străini utilizaţi de clujeni intrând după pauză, Bruncevic şi Zoran Milosevic. Pe banca gazdelor s-a aflat Ioan Andone.

5 noiembrie 2006, CFR Cluj - Dinamo 2-1 (dublă Romeo Surdu / Radu Ştefan): clujenii au oprit o serie de 13 victorii consecutive realizată de trupa antrenată la vremea respectivă de Mircea Rednic.

Ultimul succes bifat de bucureşteni pe prima scenă datează din 6 mai 2017, CFR Cluj - Dinamo 0-3.

Cea mai recentă întâlnire directă din SuperLiga României: 23 februarie 2024, CFR Cluj - Dinamo 4-0 (D. Bîrligea, K. Muhar, P. Otele - dublă).

Câte transferuri mai cere Zeljko Kopic la Dinamo

Zeljko Kopic a susținut conferința de presă premergătoare meciului și a prefațat partida de la Cluj. Chiar înainte de începerea sezonului, antrenorul croat a transmis un mesaj către conducerea clubului.

”Câinii” au adus șapte jucători în această perioadă de mercato, dar au renunțat la alți 14, iar Zeljko Kopic ar avea nevoie de întăriri.

“Un meci dificil la Cluj, împotriva CFR-ului. Avem un mare respect pentru adversar, pentru domnul Dan Petrescu. Ştiu că a făcut multe lucruri bune la CFR Cluj în trecut. Nu va fi uşor pentru noi, dar ne-am descurcat bine în pregătiri.

Suntem într-o formă bună, avem o energie bună şi mă aştept să jucăm bine. Toată lumea vrea să înceapă bine sezonul. Vom da totul ca să avem un sezon mai bun, cu mai multă stabilitate în rezultate, în evoluţie.

Nu vrem să fim în zona de retrogradare. Vrem să fim cât mai aproape de echipele care se bat la play-off. Vrem să fim acolo, să jucăm bine şi o să vedem ce se va întâmpla. Dar ne dorim să fim aproape de play-off.

Mai aşteptăm câteva transferuri. Toată lumea a muncit pentru a găsi jucători, pentru a-i analiza, pentru a semna cu ei. Mi-ar plăcea să mai transferăm măcar câte un jucător pe fiecare post pentru a avea concurenţă”, a spus Zeljko Kopic la conferința de presă.