CFR Cluj - FC Botoșani 3-0. O singură echipă pe teren! Rezervele lui Dan Petrescu s-au distrat în Gruia

CFR Cluj Dan Petrescu FC Botosani Liviu Cobotariu Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 25 August 2024, 20:56
Data actualizarii: Duminica 25 August 2024, 20:55

CFR Cluj a învins FC Botoșani, scor 3-0, în runda a șaptea din Liga 1.

CFR Cluj - FC Botoșani 3-0 (Nkololo 53', Djokovic 69', Filip 86)

Cu un prim 11 mult schimbat înaintea returului cu Pafos din play-off-ul Conference League și fără Dan Petrescu pe bancă, suspendat, CFR Cluj a dominat clar meciul din Gruia. După 0-0 la pauză, ardelenii s-au dezlănțut în actul secund și au marcat de trei ori prin Nkololo, Djokovic și Filip.

CFR Cluj a ajuns la 10 puncte și a urcat pe locul 5, având un meci mai puțin decât majoritatea rivalelor din campionat. De partea cealaltă, FC Botoșani e pe 13, cu doar 6 puncte.

Minutul 90+5: Final! CFR Cluj - FC Botoșani 3-0.

Minutul 90: Ocazie CFR Cluj! Louis Munteanu insistă și el pentru un gol, dar șutul său în diagonală trece puțin pe lângă poarta moldovenilor.

Minutul 86: GOL CFR Cluj! Abia intrat pe teren, Robert Filip înscrie după o acțiune superbă și un assist al lui Louis Munteanu.

Minutul 82: Ocazie CFR Cluj! Louis Munteanu trimite puțin pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă de la peste 25 de metri.

Minutul 69: GOL CFR Cluj! După minge mișcată de Mogoș la o lovitură liberă de la 25 de metri, Damjan Djokovic șutează puternic cu stângul, direct lângă bară, fără șansă pentru Kukic.

Minutul 65: Ocazie CFR Cluj! Nkololo trimite un șut bun dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, lângă bară, însă Kukic intervine din nou.

Minutul 58: Ocazie CFR Cluj! Louis Munteanu șutează plasat din marginea careului, dar Kukic respinge în corner.

Minutul 52: GOL CFR Cluj! După o pasă a lui Păun, Kamara preia excelent în careul advers, îl depășește ușor pe Matricardi și pasează în fața porții pentru Nkololo, care îndeplineșet o formalitate și reușește primul său gol în România.

Minutul 46: Începe repriza secundă. CFR Cluj a făcut o schimbare la pauză: a ieșit Flavius Iacob, a intrat Vasile Mogoș.

Minutul 45+2: Pauză! CFR Cluj - FC Botoșani 0-0.

Minutul 24: Ocazie CFR Cluj! Louis Munteanu scapă singur cu portarul Kukic, dar întârzie șutul, iar ulterior trimite prea puternic, peste transversală.

Minutul 21: Ocazie CFR Cluj! Kamara șutează puternic de la distanță, dar Kukic respinge de sub transversală.

Minutul 1: Ocazie CFR Cluj! La primul atac, Louis Munteanu îl întinde serios pe Kukic cu un șut din întoarcere. Portarul lui FC Botoșani respinge în corner.

• Antrenor: Bogdan Andone

Cu gândul la returul cu Pafos FC din play-off-ul Conference League, CFR Cluj joacă astăzi cu FC Botoșani în etapa a șaptea a Superligii, LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 19:00.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 28 de ori, de 14 ori au câştigat clujenii, de opt ori s-au impus botoşănenii, iar alte şase partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu CFR Cluj gazdă: 14 meciuri - 10 victorii CFR - 3 remize - un succes FC Botoşani.

Întâia dispută a avut loc pe 21 iulie 2013, 0-0 pe „Municipalul" din Botoşani, partida consemnând şi debutul grupării moldave în SuperLiga României.

Primul din cele 14 succese izbutite de clujeni s-a înregistrat pe 15 decembrie 2013, CFR - FC Botoşani 3-1.

13 decembrie 2015, FC Botoşani - CFR Cluj 2-1, prima victorie izbutită de formaţia botoşăneană în duelurile directe (Ngadeu, I. Fulop / Lopez).

Cea mai mare diferenţă de scor: 16 aprilie 2016, CFR Cluj - FC Botoşani 6-0.

Dan Petrescu - Liviu Ciobotariu 7-0 în întâlnirile directe

Singurul succes din contul moldovenilor în deplasare s-a consemnat pe 14 august 2022, CFR Cluj - FC Botoşani 0-1.

Cea mai recentă confruntare din SuperLiga României: 21 ianuarie 2024, FC Botoşani - CFR Cluj 1-0, gol marcat de Eduard Florescu.

Dan Petrescu şi Liviu Ciobotariu, foşti colegi la naţională în anii '90, s-au mai întâlnit din postura de antrenori de şapte ori şi de fiecare dată s-a impus actualul tehnicial al ardelenilor. Info: LPF