CFR Cluj - FCSB 2-2. Dramatism la cote înalte în Gruia! Ardelenii au condus cu 2-0, dar au fost egalați

CFR Cluj - FCSB Etapa 9 Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 22:57
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 22:57

Meciul dintre CFR Cluj și FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a noua din Superliga României.

• CFR Cluj și FCSB au remizat, scor 2-2.

CFR Cluj - FCSB 2-2

Minutul 90+4: FINAL DE MECI!

Minutul 87: GOOOL FCSB! Campioana revine după ce a fost condusă cu 2-0. Dawa înscrie după ce Mihai Popa scapă o minge centrată din lovitură liberă.

Minutul 82: De câteva minute bune, FCSB s-a ”instalat” în jumătatea adversă în căutarea golului egalizator. CFR Cluj nu a mai pus în pericol poarta lui Târnovanu de la începutul reprizei secunde.

Minutul 74: Ce ocazie pentru FCSB! Octavian Popescu își încearcă norocul cu un șut din afara careului, dar Mihai Popa se întinde și reușește să respingă în corner.

Minutul 59: GOOOL FCSB! Alexandru Băluță reduce din diferență după ce profită de o gafă a lui Simao. Atacantul campioanei recuperează o minge în preajma careului advers și îl execută pe Mihai Popa din poziție ideală.

Minutul 50: GOOOL CFR Cluj! Louis Munteanu face ”dubla” după ce reia din prima o minge centrată de pe partea stângă. Atacantul ardelenilor a fost lăsat complet liber în careu de defensiva FCSB-ului.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: PAUZĂ în Gruia! CFR Cluj conduce cu 1-0 prin golul marcat de Louis Munteanu.

Minutul 45+2: Ocazie de 2-0 pentru CFR Cluj! Mogoș centrează în careu, mingea trece peste Adrian Șut și este reluată cu capul de Kamara, dar peste poartă.

Minutul 36: GOOOL CFR Cluj! Louis Munteanu deschide scorul în Gruia și ajunge la a treia reușită în tricoul echipei din Gruia. Atacantul a reușit să reia din prima o minge centrată în careu de Simao. Dawa a încercat să-l oprească pe Munteanu, dar fără succes.

Minutul 31: Lovitură liberă pentru FCSB! Darius Olaru este ”tamponat” serios de jucătorii de la CFR Cluj.

Minutul 27: Probleme pentru FCSB! Darius Olaru are nevoie de îngrijiri medicale în careul advers.

Minutul 11: Ocazie pentru FCSB! David Miculescu expediază un șut-centrare, dar mingea trece peste poarta lui Mihai Popa. Start echilibrat de partidă înGruia.

Minutul 7: Prima ocazie a meciului îi aparține lui CFR Cluj! Șutul expediat de Fica este reținut cu ușurință de Târnovanu.

Minutul 1: Fluier de start în Gruia!

• CFR Cluj: M. Popa – Mogoș, Bolgado, Boben, Simao Rocha – Fică, Djokovic, Ad. Păun – Deac, L. Munteanu, Kamara
  • Rezerve: Hindrich – Camora, Abeid, Keita, Kresic, R. Filip, Artean, Lucaci, Tachtsidis, Korenica, Postolachi, Michael
  • FCSB: Târnovanu – Pantea, M. Popescu, Dawa, Panțîru – Alhassan, Șut – Baeten, Olaru, Miculescu – Fl. Tănase
  • Rezerve: A. Vlad – Crețu, Oct. Popescu, Ștefănescu, D. Popa, Băluță, Musi, Ngezana, Radunovic, Luis Phelipe

Marian Barbu va arbitra derby-ul din etapa #9. Ovidiu Artene și Imre-Laszlo Bucsi vor fi asistenții săi. La VAR a fost delegat Ovidiu Hațegan, alături de asistentul Ferencz Tunyogi. George Roman va fi arbitrul de rezervă, în timp ce Marcel Savaniu, observatorul partidei.

După șapte meciuri scurse în sezonul regulat al SuperLigii României, CFR Cluj se situează pe locul șase cu 13 puncte: patru victorii, un rezultat de egalitate și două înfrângeri au înregistrat ardelenii până acum.

De cealaltă parte, FCSB se află în a doua jumătate a clasamentului, pe locul 12, cu opt puncte: două victorii, două remize și trei eșecuri au consemnat elevii lui Elias Charalambous după șapte partidei.

Declarații Charalambous & Petrescu înainte de meci

”Împotriva CFR-ului e mereu un joc dur. Suntem pregătiți după aceste două săptămâni. Singurul nostru obiectiv e să mergem acolo și să plecăm cu cele trei puncte”, a spus Elias Charalambous

”E o perioadă bună în campionat, dar jucăm împotriva campioanei. E cel mai bun test. Vedem unde suntem. E clar că e un meci important, însă nu decisiv. Mai sunt multe meciuri și e important să câștigăm pentru a avea moral bun după aceea”, a spus Dan Petrescu.