CFR Cluj vs FCSB: ultimele 10 rezultate din derby-ul care electrizează SuperLiga României

Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 14:45
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 14:46

Derby-ul dintre CFR Cluj și FCSB, programat pe Arena „Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca, promite să fie din nou unul plin de tensiune și spectacol.

Cele două echipe au fost protagonistele unor dueluri memorabile în ultimii ani, iar istoria recentă a meciurilor lor ne arată cât de echilibrată a fost această confruntare.

Ardelenii vin după trei victorii consecutive în campionat, toate cu același scor de 3-0, rezultate care i-au propulsat aproape de podiumul SuperLigii.

În tabăra adversă, FCSB, deși a avut un start de sezon oscilant, și-a recăpătat suflul în ultima etapă cu o victorie de 2-0 împotriva UTA Arad și a reintrat astfel în cursa pentru locurile de play-off.

CFR Cluj vs FCSB: Ultimele 10 rezultate din derby-ul care electrizează SuperLiga României

11 mai 2024, FCSB - CFR Cluj 0-1: În cel mai recent duel, CFR Cluj a reușit să câștige pe terenul FCSB-ului cu 1-0, grație unui gol marcat de Philip Otele. A fost o partidă în care CFR a demonstrat pragmatism, un meci în care au fructificat una dintre puținele ocazii clare, în timp ce FCSB a fost neputincioasă în fața defensivei solide a clujenilor.

14 aprilie 2024, CFR Cluj - FCSB 0-1: Doar o lună înainte, FCSB avea să dovedească gruparea clujeană în deplasare. Roș-albaștrii au câștigat cu 1-0 într-un meci în care au reușit să închidă foarte bine liniile și să surprindă adversarul pe contraatac. Victoria roș-albaștrilor a fost obținută în urma unei execuții inspirate a lui Florinel Coman în minutul 16, care a marcat o seară nefastă pentru formația lui Neluțu Varga.

10 decembrie 2023, CFR Cluj - FCSB 1-1: Într-o partidă extrem de echilibrată, cele două echipe au împărțit punctele la finalul unui meci de uzură. Ambele echipe au avut momente bune, însă defensiva a dominat jocul, iar rezultatul de egalitate a reflectat fidel desfășurarea evenimentelor. Au marcat: Tachtsidis(8') și Darius Olaru (26').

6 august 2023, FCSB - CFR Cluj 1-0: Startul sezonului 2023-2024 a fost unul de succes pentru FCSB, care a învins cu 1-0 pe teren propriu. Un meci controlat tactic de echipa din București, care a gestionat excelent avantajul obținut în minutul 66 dintr-un penalty transformat de Andrea Compagno.

14 mai 2023, FCSB - CFR Cluj 1-0: O nouă victorie a FCSB, tot cu scorul minim. Acest meci a fost un exemplu de joc defensiv perfect al roș-albaștrilor, care au blocat eficient orice încercare a CFR-ului de a reveni pe tabelă. A marcat Florinel Coman în minutul 49, din pasa lui Darius Olaru.

9 aprilie 2023, CFR Cluj - FCSB 1-1: Într-un derby tensionat, FCSB a reușit să obțină un egal în deplasare, după ce a fost condusă mare parte din meci. Deși CFR a deschis scorul în minutul 19 prin Daniel Bîrligea, bucureștenii au reușit să în a doua parte a reprizei secunde, prin Florinel Coman.

5 februarie 2023, CFR Cluj - FCSB 0-1: Primul meci din 2023 între cele două echipe a fost decis de un singur gol. FCSB a reușit să câștige pe terenul CFR-ului printr-un gol înscris în ultimele minute ale partidei de către Malcolm Edjouma (88').

15 decembrie 2022, FCSB - CFR Cluj 0-1: La finalul anului 2022, CFR a triumfat în București cu 1-0, într-un meci în care experiența jucătorilor clujeni a fost decisivă. Deși FCSB a avut o posesie superioară 64% - 36%, CFR a gestionat excelent momentele cheie și a plecat cu toate cele trei puncte. Meciul a fost decis în minutul 69, când Rangelo Janga avea să înscrie.

22 mai 2022, FCSB - CFR cluj 3-1: Una dintre cele mai clare victorii ale FCSB-ului în ultimii ani a fost înregistrată în mai 2022, când au câștigat cu 3-1. Echipa din capitală a dominat jocul din toate punctele de vedere și a oferit o demonstrație de forță în fața unei echipe a CFR-ului aflate într-o zi slabă.

Pentru trupa lui Becali înscria Octavian Popescu (30') și Adrian Șut (64', 87'), iar pentru clujeni a fructificat fundașul Kristian Dimitrov în minutul 45, care a fost și singurul șut pe poartă a formației din Gruia.

17 aprilie 2022, CFR Cluj - FCSB 0-1: Roș-albaștrii au reușit să plece victorioși de pe terenul CFR-ului cu un 1-0 în aprilie 2022, într-un meci marcat de o luptă acerbă la mijlocul terenului. Golul victoriei a venit în a doua repriză, când Octavian Popescu a surprins defensiva clujeană, care se afla cu un om în minus după eliminarea lui Mateo Susic înainte de pauză.

Duelul de duminică seară dintre cele două formații poate fi vizionat în format LIVE TEXT pe site-ul www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro, sau - AICI.