VIDEO Charalambous, iritat la conferință: "Ce vrei mai mult? Nu înțeleg întrebarea" + de ce a lipsit Vlad Chiricheș

Data publicarii: Duminica 14 Iulie 2024, 09:25
Data actualizarii: Duminica 14 Iulie 2024, 09:25

Elias Charalambous, antrenorul lui FCSB, a susținut o conferință de presă după remiza înregistrată în prima etapă din Liga 1, 1-1 contra Universității Cluj.

Vlad Chiricheș (34 de ani) a început noul sezon din Liga 1 cu un meci pe banca de rezerve.

Elias Charalambous, despre absența lui Vlad Chiricheș: "Dacă era accidentat, nu ar fi fost pe bancă"

La partida cu U Cluj, FCSB a preferat să mizeze pe cuplul de fundași centrali format din Joyskim Dawa și Siyabonga Ngezana. Vlad Chiricheș rămâne momentan cu un singur meci oficial în acest sezon, Supercupa României împotriva celor de la Corvinul Hunedoara (3-0), la duelul cu Virtus (7-1) fiind suspendat.

Întrebat de ce Chiricheș a fost rezervă, Elias Charalambous a răspuns: "Pentru că avem 23-24 de jucători și trebuie să alegem 11 cu care să jucăm".

Reporterul a insistat, întrebând dacă Vlad Chiricheș este accidentat, moment în care Charalambous s-a aprins: "Dacă ar fi avut ceva, nu ar fi fost pe bancă. Dacă a fost pe bancă, înseamnă că a fost pregătit. Ce vrei mai mult? Am răspuns".

Elias Charalambous: "Poate vom face 5 schimbări la pauză!"

Ulterior, antrenorul cipriot a fost întrebat de ce a decis să facă din nou schimbări la pauză: "Pentru că noi am decis să facem schimbări. E un meci, avem 5 schimbări, am făcut două la pauză și trei în repriza secundă", a replicat Charalambous.

• La pauza meciului cu U Cluj, au ieșit Daniel Popa și Mihai Lixandru, în locul lor intrând David Miculescu, respectiv Malcom Edjouma.

Reporterul a insistat din nou, transmițându-i lui Charalambous că schimbările de la pauză au devenind o obișnuință la FCSB.

"Nu știu ce să-ți zic. Fiecare meci e diferit. Poate vom face 5 schimbări la pauză. Nu știu ce să spun acum, dacă vom face schimbări la pauză la fiecare meci. Ți-am răspuns, depinde de fiecare meci! Nu înțeleg întrebarea și știu ce vrei să-ți spun. Nu pot să spun de acum dacă peste două săptămâni voi face schimbări la pauză.

Spune-mi ce vrei să auzi. Ți-am răspuns, am încercat să-ți spun și mă întrebi același lucru. Vom face schimbări dacă va trebui să facem. Nu știu dacă va fi așa și meciul următor, vom vedea", a mai spus Charalambous.