Cine formează ”cel mai bun cuplu de mijlocași centrali” din Liga 1

Superliga Universitatea Craiova Superliga Minge Superligă / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 17 August 2024, 08:36
Data actualizarii: Sambata 17 August 2024, 08:35

Vineri seară a avut loc meciul dintre Universitatea Craiova și Gloria Buzău, încheiat 5-1 în favoarea oltenilor, din etapa #6, pe stadionul ”Ion Oblemenco” din Bănie.

Elevii lui Andrei Prepeliță au început puternic meciul de pe ”Oblemenco”: demarcări, sprinturi și acțiuni individuale, cât și colective. Doar că experiența Universității Craiova și-a spus cuvântul. Oltenii au turat motoarele spre pauză și au estompat startul în forță al Gloriei Buzău.

Maldonado (minutul 35) și Bană (minutul 45) au înscris în prima repriză, ca în actul secund Mitriță (minutul 64), Anzor (minutul 73) și Căpățînă (minuutl 84) să majoreze diferența. Unicul gol al oaspeților a fost fructificat cu o execuție superbă marca Budescu (minutul 67).

După meci, Ionel Dănciulescu, fost internațional român cu opt prezențe la prima reprezentativă, a indicat faptul că georgianul Anzor Mekvabishvili și optarul japonez din angrenajul lui Gâlcă, Takuto Oshima, formează un cuplu extrem de bun în compartimentul median.

”Craiova are cel mai consistent joc. Dar e un semn de întrebare. Ce se va întâmpla cu Mitriță. Va pleca, va rămâne? Eu am văzut în această seară cel mai bun cuplu de mijlocași centrali: Anzor și Oshima. Mi-a plăcut mult de Vlădoiu.

Bană a prins încredere. Eu sper să nu plece Mitriță. Altfel va fi o pierdere uriașă pentru Universitatea Craiova. Fără Mitriță le va fi foarte greu să se lupte la campionat, dacă pleacă. Asta e părerea mea”, a spus Ionel Dănciulescu, potrivit DigiSport.