Concluzia trasă de Neil Lennon după UTA - Rapid: ”Ne batem la titlu” + a rostit două cuvinte în limba română

UTA - Rapid Neil Lennon Superliga Superliga Neil Lennon / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Sambata 13 Iulie 2024, 21:45
Data actualizarii: Sambata 13 Iulie 2024, 21:44

UTA - Rapid s-a încheiat 1-1.

Cele două echipe și-au dat întâlnire sâmbătă seară, de la ora 19:15, pe stadionul ”Francisc von Neuman”. La capătul celor 90 de minute, Rapid și UTA au împărțit punctele, după ce au înscris fiecare câte un gol.

Neil Lennon a vorbit sincer după UTA - Rapid și a sugerat faptul că giuleștenii se vor lupta pentru câștigarea titlului în acest sezon.

”Trebuia să marcăm al doilea gol în prima repriză. În a doua repriză nu am mai avut atât de mult mingea la noi. E un punct. Nu am pierdut. E un meci pe care trebuia să-l câștigăm.

Îmi place să am mai mulți atacanți. Nu doar unul. Trebuie să-i integrăm pe toți în echipă. Suntem deschiși în compartimentul defensiv. Jucăm cu pressing înaintat.

Portarul a făcut câteva parade bune în repriza secundă. Am reacționt bine și la golul primit. Vrem să ne batem la titlu. Dar luăm totul pas cu pas”, a spus Neil Lennon după meci.

De asemenea, Neil Lennon a mărturisit și că a învățat două cuvinte în limba română de când a semnat cu Rapid: ”Mulțumesc și bine”.

Echipele de start

• UTA Arad: R. Popa - Rodrigues, Conte, Benga, Trif - C. Mihai, Van Durmen, V. Costache - Omondi, Ezekiel, Fabry

Rezerve: D. Iliev, Râpă, Iurasciuc, Ekmecki, Machado, Dumiter, Cîmpanu, R. Cristea, Healf, A. David

Antrenor: Mircea Rednic

• Rapid: Aioani - Braun, Blazek, Iacob, Borza - Manea, Oaidă, Kait, Papeau - Hasani, Rrahmani

Rezerve: Ungureanu, Bădescu, Săpunaru, Micovschi, Emmers, Petrila, El Sawy, Burmaz, Jambor, G. Gheorghe, Stan, Ignat

Antrenor: Neil Lennon

Christopher Braun a deblocat tabela de marcaj în minutul 23, din pasa lui Albion Rrahmani. În actul secund, Cîmpanu a restabilit egalitatea. Pe final, Omondi a înscris golul victoriei (minutul 89), care a fost în cele din urmă invalidat de intervenția arbitrajului video.