FOTO ȘI VIDEO Concluzii după Dinamo - NK Domzale 4-3: doi fotbaliști tineri ”câștigați” de Zeljko Kopic și un golgheter de neoprit!

Dinamo Alexandru Irimia Alexandru Roșca Hakim Abdallah nk domzale Superliga
Data publicarii: Duminica 30 Iunie 2024, 14:48
Data actualizarii: Duminica 30 Iunie 2024, 14:59

”Câinii” au jucat un meci amical spectaculos în cantonamentul din Slovenia.

După 8-0 cu Olimpic Zărnești (Liga 3) și 1-1 cu nou-promovata în Superligă Unirea Slobozia în țară, Dinamo a jucat sâmbătă primul amical din cantonamentul din Slovenia, în compania prim-divizionarei slovene NK Domzale (locul 7 în ultimul sezon în PrvaLiga).

Meciul, unul extrem de spectaculos, a fost LIVE VIDEO pe Sport.ro și s-a încheiat cu 4-3 pentru ”câinii” lui Zeljko Kopic, după două reprize a câte 60 de minute.

Cătălin Cîrjan, cu un șut superb de la distanță, și Hakim Abdallah, cu un hat-trick cum îi stă bine oricărui atacant, au marcat golurile lui Dinamo.

Echipa aliniată de Dinamo în 4-3 cu NK Domzale

Antrenorul Zeljko Kopic a început amicalul cu următoarea formulă:

Adnan Golubovic - Cristian Costin, Kennedy Boateng, Josue Homawoo, Raul Opruț - Eddy Gnahore, Cătălin Cîrjan, Giorgi Milanov - Dennis Politic (C), Astrit Selmani, Petru Neagu.

Dinamo în a doua repriză: Roșca - Amzăr, Licsandru, Patriche, Bordușanu - Al.Irimia, Rotund, Bani - Caragea, Abdallah, A. Florescu.

Alexandru Roșca și Alexandru Irimia, revelațiile ”câinilor”

Excelentul site al suporterilor Radio Dinamo 1948 a făcut, ca de obicei, analiza jocului prestat de ”câinii” lui Zeljko Kopic:

”Sunt câteva concluzii de tras după acest prim amical, lucruri bune, lucruri mai puțin bune:

Pofta de gol a lui Hakim: Primul remarcat nu are cum să nu fie Hakim Abdallah, cel care a încheiat sezonul trecut în fluierăturile fanilor dinamoviști, pe Arena Națională. Autor a doar 5 goluri în toată stagiunea trecută, Hakim a arătat ieri a vârful pe care îl doream să îl vedem la Dinamo. A marcat cu stângul, cu dreptul, a fost de o eficiență incredibilă, a avut poftă de joc, genul de atacant pe care l-am dori la Dinamo, cu amendamentul să se întâmple în partidele oficiale. Aș vrea să nu fie excepția, să fie anul lui Hakim, să fie un prim semnal, dar nu mă aventurez, a fost până la urmă un amical.

Semne bune legate de Dennis (n.r. - Politic s-a accidentat și a fost schimbat): Înțeleg că nu sunt probleme cu Dennis, cel puțin acestea erau ultimele informațîi de la finalul partidei, dar așteptăm totuși confirmarea oficială din partea clubului. A fost un accident nefericit, s-a lovit de Eddy în zona cervicală.

Viitor în poartă: Ce intervenții a avut tânărul Alexandru Roșca. Va spuneam în emisiuni că mi se pare un portar interesant la antrenamente, că are priză bună, că execută bine exercițiile lui Caparco, dar ce reflexe a avut ieri, 1 contra 1, a scos și o minge fabuloasă de la rădăcina barei, chiar avem portar de viitor, doar să primească minute în partidele oficiale. Acum înțelegem de ce jumătate dintre meciuri la Șelimbăr au fost fără gol primit. Minusul la intervenții nu ține de el, dar de faptul că au fost necesare, pe lângă cele două goluri primite în repriza secundă, au fost încă vreo 4 ocazii uriașe, semn că defensiva noastră a fost ușor depășită și poarta lui Roșca a fost loc de tragere.

Tinerețe la putere: Mi-a plăcut faptul că în repriza a doua nu mai puțin de 9 jucători aveau vârsta sub 22 de ani. Practic, doar Patriche și cu Hakim rupeau norma, a fost repriza puștilor și s-a văzut acest lucru, cu bune și cu rele, normal. Un fel de gașcă nebună, varianta Dinamo.

De ce nu Alex? Că tot vorbim de minusuri la mijlocul terenului, mă bucur că l-am revăzut pe Alex Irimia la centru. Ce dezinvolt, ce calitate la pasă, tupeu la pătrunderi, faptul că nu a primit el mai multe minute în sezon trecut, că jucători precum Ilic, Iglesias sau Neluț au primit minute în detrimentul lui, e jenant. Chiar este de perspectivă și ar trebui să nu ne mai batem joc de fotbaliștii tineri, de calitate.

Probleme pe dreapta: A spune că sunt probleme în dreapta apărării, e puțin. Chiar ne trebuie fundaș dreapta, nu am nimic cu Bordușanu, pentru că nu este postul lui, dar s-a văzut asta în văzul tuturor. Nu poate juca chiar pe orice post, deși a dat câteva diagonale și pase excelente, pasă de la golul doi a lui Hakim a venit de la el, dar în primul rând în acest sistem, trebuie să fii fundaș, ori aici a picat testul. Nici Costin nu a avut un meci fabulos, trebuie adus fundaș dreapta, negreșit.

Mai simplu e mai bine: Ce am remarcat este faptul că ne-am complicat inexplicabil ieri în anumite faze în propria jumătate. E bine să vrei să ieși cu mingea la picior, dar trebui să interpretezi mai corect faza. Dacă sunt 6-7 jucători în jurul purtătorului de balon și a celui căruia vrei să îi pasezi, poate mai benefic este să ieși cu minge lungă. Mai puțin estetic, dar mai eficient. Dovadă stă golul doi, dar și primul gol a venit tot în urma unei astfel de faze. Uneori trebuie să joci mai simplu.

Mai mult de la Florescu: Personal, mai ales că slovenii nu aveau o defensivă top, așteptam mai multe de la Andrei Florescu, un jucător care a arătat bine la antrenamente, dar vreau să nu rămână jucător de antrenamente. Ieri a fost destul de absent, aș fi vrut să iasă mai mult în evidență”.

Rezumatul VIDEO al meciului amical Dinamo - NK Domzale 4-3