Conducerea Rapidului a dat verdictul despre Cristi Săpunaru, după ce a fost lăsat pe bancă la primul meci

Cristi Sapunaru Rapid Superliga Viorel Moldovan Superliga Cristi Săpunaru / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 17:15
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 17:14

Rapid București a remizat cu UTA Arad, scor 1-1, în prima etapă din noul sezon al SuperLigii României.

Cristi Săpunaru, căpitanul giuleștenilor, a fost rezervă neutilizată de către antrenorul Neil Lennon la mecuil de la Arad, de pe ”Francisc von Neuman”.

Ajuns la 40 de ani în aprilie, Cristi Săpunaru a semnat la începutul actualei stagiuni prelungirea contractului cu Rapid, până în iunie 2025.

Viorel Moldovan, președintele giuleștenilor, a ținut să puncteze faptul că Săpunaru rămâne un jucător esențial pentru Rapid, în ciuda faptului că nu a bifat vreun minut în prima etapă.

Mai mult, Moldovan a precizat că Săpunaru este ”impecabil” din punct de vedere fizic.

”Săpunaru e un jucător foarte important pentru noi. E liderul echipei, un jucător care impune respect. Îl apreciem foarte mult, a dat foarte mult Rapidului.

Sunt anumite alegeri ale antrenorului. Astăzi a ales să debuteze jocul cu cei 3 fundaşi centrali pe care i-aţi văzut. Săpunaru rămâne un jucător esenţial pentru noi. Campionatul e lung, iar el e un profesionist. Are 40 de ani şi încă are motivaţie. Fizic e impecabil.

Lennon e foarte optimist şi aşa sunt şi eu. Chiar dacă ne doream o victorie la meciul de debut, ştiam că avem un adversar foarte complicat, cu un antrenor extraordinar”, a spus oficialul la PrimaSport.

Christopher Braun a deblocat tabela de marcaj în minutul 23, din pasa lui Albion Rrahmani. În actul secund, Cîmpanu a restabilit egalitatea. Pe final, Omondi a înscris golul victoriei (minutul 89), care a fost în cele din urmă invalidat de intervenția arbitrajului video.