Constantin Gâlca a reacționat dur după înfrângerea cu Poli Iași: "Deja am pierdut prea multe puncte"

Constantin Galca Poli Iasi Superliga Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 21:33
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 21:33

Politehnica Iaşi a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 2-0, într-un meci din etapa a noua a Superligii.

Ieşenii au câştigat la primul lor meci cu antrenorul Emil Săndoi pe banca tehnică, reușind să se adapteze mai bine condiţiilor, pe o ploaie torențială şi un teren greu, iar pe final impracticabil.

Florian Kamberi a deschis scorul în minutul 30. Craiovenii au beneficiat de un penalty, acordat de VAR după un henţ, dar Alexandru Mitriţă a trimis peste poartă de la 11 metri (58). Tailson a închis meciul în minutele adiţionale (90+10), stabilind scorul final.

Universitatea Craiova are un singur punct în ultimele trei etape. Ieşenii veneau după două eşecuri consecutive, ultimul categoric, 2-6 cu FC Hermannstadt, la Sibiu.

Ce a declarat Constantin Gâlcă după meciul cu Poli Iași

"Era de așteptat că va fi un meci greu. Nu ne-am ridicat la ceea ce am vrut noi de la această partidă. Nu am fost pragmatici, am vrut să construim pe un teren ca acesta.

Asta face parte din fotbal. Ne-am creat ocazii, am avut și penalty, eu zic că am mai avut unul care nu s-a dat, dar asta e. Nu mai ține de mine, ține de ei (n.r. arbitri). Parcă în prima repriză prea am vrut să jucăm spectaculos, terenul nu era așa bun. Trebuia să ducem mingea la margine, să venim cu centrări și așa putea ieși golul. În ultimele minute nu am mai contat mult pentru că nu puteai să joci.

Trebuie să avem rezultate, erau importante aceste puncte. Sperăm ca Ciclâdău și Lukic să vină să ne ajute cât mai repede. Noi trebuie să câștigăm aici, deja am pierdut prea multe puncte", a declarat Constantin Gâlcă, după meci.