ANALIZĂ Continuă chinul lui Hagi, dar SuperLiga a câștigat un antrenor de valoare. Concluzii și o întrebare după Farul - FC Botoșani 0-1

Farul Constanta FC Botosani Gica Hagi Superliga
Data publicarii: Luni 29 Iulie 2024, 08:10
Data actualizarii: Luni 29 Iulie 2024, 08:30

Învinsă surprinzător și de FC Botoșani, scor 1-0, Farul rămâne cu un singur punct după trei etape scurse din SuperLigă și cu o contraperformanță care nu-i face cinste, fiind singura echipă din campionat care nu a marcat în mai mult de 270 de minute jucate.

Un nou megi dazamăgitor pentru Gică Hagi și un debut cum nu se poate mai potrivit pentru fostul coleg Liviu Ciobotariu.

Care sunt concluziile și întrebările după rezultatul de la Ovidiu?

Farul a devenit o echipă impotentă ofensiv

Cândva un reper al fotbalului ofensiv în SuperLigă, echipa de la Malul Mării a trecut în acest start de campionat printr-o transformare greu de prevăzut la finalul stagiunii precedente. Construcța e din ce în ce mai lentă, Grameni nu mai are nimic în comun cu mijlocașul aflat la un pas de prezența la EURO, iar peisajul sumbru e completat de lipsa de formă a atacanților.

Duminică, Hagi l-a preferat pe Grigoryan în dreapta, pe Iancu în centru și pe Ciobanu în stânga, apoi a mai forțat cu Rivaldinho și Doicaru. Dar nici unul dintre cei cinci fotbaliști de atac nu s-a ridicat la nivelul așteptat de fostul decar al naționalei, Farul având o singură ocazie importantă în prima repriză, o lovitură de cap din apropiere a lui Grigoryan care s-a dus puțin peste poartă.

Chiar și după eliminarea lui Adams, din minutul 56, costănțenii au plimbat mult timp mingea inutil, nu au reușit să desfacă o defensivă suprapopulată și și-au creat puține ocazii de gol: o bară a lui Rivaldinho cu capul, din centrarea lui Doicaru, și un șut periculos al lui Cristi Ganea de la mare distanță. Foarte puțin pentru fosta campioană care se află în situația ingrată de a fi singura din SuperLigă fără gol marcat în primele trei etape.

SuperLiga a mai câștigat un antrenor de valoare

Dacă Hagi nu a găsit soluțiile pentru a redresa o echipă care a ratat startul, Liviu Ciobotariu a avut nevoie de doar 90 de minute la Ovidiu pentru a demonstra că este, în continuare, un antrenor care știe să citească foarte bine jocul și care are capacitatea de a scoate maximum dintr-un lot nu din cale afară de valoros.

Înlocuitorul lui Bogdan Andone a abordat perfect tactic meciul contra fostului coleg din Generația de Aur, a citit foarte bine intențiile adversarului și a lăsat impresia, prin organizarea ireproșabilă de joc și modul în care s-a închis după eliminarea lui Friday Adams din minutul 56, că nu a pierdut nimic din calitățile tehnicianului care se afla la un pas de titlul de campion cu ASA Târgu Mureș și la un pas de grupele europene cu Sepsi OSK. Din punct de vedere al nivelului tactic, revenirea lui "Ciobi" e un plus evident pentru competiția internă, fostul fundaș central al naționalei având nevoie de puțin timp pentru a-și înțelege echipa și a o face să joace aproape ireproșabil pe terenul unei formații cu pretenții.

A greșit Hagi cu Bodișteanu?

Recunoscut pentru modul în care "citește" potențialul jucătorilor săi, Gică Hagi nu a făcut prea multe greșeli în ultimii ani, ba chiar a revitalizat fotbaliști și i-a transformat în afaceri de succes. Contra moldovenilor, l-a avut Ștefan Bodișteanu (21 de ani), atacant pe care a decis să-l trimită la FC Botoșani pentru a-l lua de acolo pe Victor Dican, iar tânărul atacant a arătat mult mai bine decât oamenii pe care s-a bazat "Regele".

Un fotbalist cu un potețial evident, Bodișteanu a fost omul cel mai energic din atacul lui Ciobotariu, a hărțuit în permanență defensiva adversă alături de Chică-Roșă, iar faza din minutul 47 e una grăitoare. Bodișteanu s-a demarcat excelent pentru a primi de la Friday Adams, a evitat la limită capcana ofsaidului pe care i-au întins-o fundașii adverși, apoi a finalizat perfect, cu dreptul, la colțul lung, fără șanse pentru Buzbuchi.

A alergat mult în momentul în care echipa sa a rămas cu un om în minus, a primit un cartonaș galben, iar nivelul său de implicare a fost unul excelent înainte să fie schimbat din cauza oboselii. Cedat definitiv de Hagi la FC Botoșani, se anunță unul dintre jucătorii tineri români care pot avea un cuvânt important de spus în acest sezon.