FCSB Helmut Duckadam Hermannstadt Ilie Dumitrescu Superliga
Data publicarii: Duminica 25 August 2024, 23:15
Data actualizarii: Duminica 25 August 2024, 23:16

La pauză, tabela arăta 0-0 în partida dintre Hermannstadt și FCSB din etapa a șaptea a Superligii României.

A fost o primă repriză cu faze controversate. Mai întâi, sibienii au avut un gol anulat în minutul 14. Silviu Balaure a avut o execuție trasă la indigo cu cea a lui Dennis Man din meciul cu AC Milan și l-a învins pe Ștefan Târnovanu.ț

Golul anulat lui Siyabonga Ngezana a stârnit dezabatere în direct

Golul formației lui Marius Măldărășanu a fost anulat în urma analizei VAR de către centralul Viorel Flueran pentru un ofsaid minuscul.

O fază cel puțin bizară s-a petrecut și pe finalul primei reprize. Joyskim Dawa i-a pasat lui Siyabonga Ngezana în fața porții, iar fundașul sud-african l-a ”executat” pe Cătălin Căbuz.

Bucuria roș-albaștrilor nu a durat mult pentru că Horațiu Feșnic, arbitru VAR la meciul de la Sibiu, l-a chemat la marginea terenului pe Flueran, iar centralul a decis să anuleze și reușita celor de la FCSB pentru un fault în atac al lui Florin Tănase asupra lui Biceanu.

Helmut Duckadam consideră că centralul a luat decizia corectă atunci când a ales să îi anuleze golul lui Ngezana.

Și aseară am lădat VAR-ul și în seara asta! Ambele goluri corect anulate”, a spus Helmut Duckdam la Digi Sport.

Ilie Dumitrescu l-a contrazis pe fostul mare portar: ”Mi se pare ciudat ca eu, atacant, să fiu în fața fundașului central și să fac eu fault, dar mă rog. Din punctul meu de vedere nu este fault la faza asta. Aș vrea să văd și eu un fault al unui atacant care este în fața fundașului în orice campionat puternic. Adică Tănase îi face marcajul fundașului?”.