VIDEO Costel Gâlcă a dat "din casă" la conferința de presă. Noul puști minune din fotbalul românesc + Ce s-a întâmplat cu jucătorii Craiovei în prima repriză cu Sepsi

Data publicarii: Duminica 19 Mai 2024, 10:34
Data actualizarii: Duminica 19 Mai 2024, 12:21
Universitatea Craiova a învins-o pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 3-2 (0-1), sâmbătă, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 10-a a play-off-ului Superligii.

Covăsnenii au dominat începutul meciului de la Craiova, ratând prin Cosmin Matei şi Roland Varga, iar Marius Ştefănescu a deschis scorul în minutul 21 care a înscris c o scăriţă pe lângă Laurenţiu Popescu.

În partea secundă craiovenii au venit de la vestiare cu două înlocuiri, iar unul dintre jucătorii noi intraţi a reuşit să înscrie, Bană egalând cu un şut din afara careului. Mekvabishvili şi Andrei Ivan au ratat în aceeaşi fază, din minutul 51, pentru ca un minut mai târziu Koljic să înscrie aducând gazdele în avantaj, 2-1.

Costel Gâlcă a dat "din casă" la conferința de presă

Oaspeţii au egalat prin Debeljuh, în minutul 66, dar Andrei Ivan a marcat în minutul 79, din pasa lui Alexandru Mitriţă, şi oltenii s-au impus cu 3-2, chiar daca Sherif Kallaku a trimis în transversală, în minutul 90+2. CS Universitatea Craiova s-a clasat pe locul al treilea în clasamentul Superligii, cu 44 de puncte, urmând să evolueze într-un baraj cu învingătoarea din barajul Oţelul Galaţi – Universitatea Cluj, pentru stabilirea echipei care va merge în cupele europene. Sepsi OSK a încheiat sezonul pe locul 5, cu 34 de puncte.

Costel Gâlcă a spus la conferința de presă că elevii săi au jucat cu teamă în prima repriză.

"Trebuie felicitați jucătorii și toți din staff-ul meu. Îmi doream foarte mult să câștigăm, să avem mai multă consistență în joc, dar am făcut o primă repriză slabă, au fost temători, nu înțeleg de ce.

Trebuie să avem mai multă personalitate, jucăm acasă, să țină de minge și să se impună în fața adversarului. Nu înțelegeam de ce atâta teamă, poate și obosiți, dar schimbările la pauză au fost bune și am reușit să întoarcem rezultatul.

(n.r.: despre Ștefan Bană - VEZI ÎN GALERIA FOTO - Foto: Gabriel Cchirea / Sport.ro). Și el, și meritul e al celor care au lucrat cu el. E un exemplu! Indiferent de vârstă, poate intra în echipă oricând.

(n.r.: despre Ivan). Ivan? E munca lui, e munca echipei.  Ca Ivan să marcheze... colaborează toți, fiecare pe partea lui, în zona lui.

Când depinzi de alt rezultat e greu, eu sunt satisfăcut că am câștigat, îi felicit pe băieți că au ieșit altfel de la vestiare", a declarat Costel Gâlcă, la conferința de presă de după meciul cu Sepsi.

• Ștefan Bană are 19 ani și e înalt de 1,78 m. Joacă pe postul de atacant.