Costel Gâlcă a oferit ultimele detalii despre accidentarea lui Andrei Ivan

Costel Galca Andrei Ivan Universitatea Craiova Superliga Andrei Ivan / Sursă Foto - Imago Images
Data publicarii: Duminica 11 August 2024, 21:42
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 21:42

Andrei Ivan s-a accidentat în cadrul partidei cu Petrolul Ploiești, de duminică, 4 august.

Cele două echipe s-au duelat în cadrul etapei #5 al Superligii României. Meciul s-a disputat pe stadionul "Sepsi" din Sfântu Gheorghe, de la ora 19:00.

Scorul a fost deschis de către oaspeți în minutul 32, printr-o scăriță superbă. Golul egalizator avea să vină în repriza a doua, când Gabriel Debeljuh înscria cu capul dintr-o respingere în careu. Același Mitriță a dat și golul "de aur", în minutul 82, cu un șut plasat foarte bine la "vinclu".

• Andrei Ivan / Sursă Foto - Imago Images

Universitatea Craiova a primit o veste proastă după eliminarea din cupele europene, odată cu accidentarea unuia dintre cei mai importanți jucători ai echipei, Andrei Ivan.

Titularizat de antrenorul Costel Gâlcă în meciul contra Petrolului, Andrei Ivan a acuzat o accidentare și a fost nevoit să părăsească terenul în minutul 37, fiind înlocuit de Elvir Koljic.

Accidentarea lui Ivan pare să fie una musculară, în zona inghinală, la mușchii adductori, și a survenit într-un moment în care jucătorul nu fusese implicat într-un duel, ci după o fază fixă urmată de o pauză de hidratare. În acest sezon, Ivan a evoluat în patru partide pentru Universitatea Craiova, fără a reuși să marcheze.

Costel Gâlcă a oferit ultimele detalii despre accidentarea lui Andrei Ivan. Tehnicianul a dezvăluit că nu este sigur dacă Ivan va fi apt pentru următorul meci al echipei, contra celor de la Unirea Buzău, dar speră ca jucătorul să se alăture echipei cât mai curând posibil, poate chiar săptămâna viitoare.

"Sper ca săptămâna care vine să se alăture grupului; nu știu dacă va fi apt pentru meciul cu Buzăul. Mi-aș fi dorit să vină mâine, dar v-am spus, trebuie să alegem jucătorii cu atenție”, a spus Costel Gâlcă, după meci.