Costel Gâlcă, dărâmat la flash-interviu după eșecul cu Dinamo: ”Lovitură grea pentru noi”

Costel Galca Dinamo Universitatea Craiova Superliga Costel Gâlcă / Foto: Gabi Chirea
Data publicarii: Duminica 25 August 2024, 00:28
Data actualizarii: Duminica 25 August 2024, 00:27

Universitatea Craiova a pierdut cu Dinamo, scor 1-2.

Cele două echipe și-au dat întâlnire sâmbătă seară pe ”Arcul de Triumf” în etapa cu numărul șapte din sezonul regulat al SuperLigii României. La capătul celor 90 de minute, Dinamo s-a impus cu 2-1 și a obținut toate cele trei puncte.

După meci, Costel Gâlcă, vizibil iritat din cauza rezultatului negativ, a ținut să evidențieze calitățile celor de la Dinamo, dar și a remarcat și faptul că elevii săi nu au avut atitudinea necesară să câștige confruntarea împotriva ”câinilor”.

”O echipă intensă, verticalizează mult. Joacă pe contraatac. Începutul meciului a fost decisiv. Am primit gol imediat. Nici mingea nu a fost trimisă unde trebuie. Au făcut pressing și ne-au prins la mijloc descoperiți. A avut timp atacantul să se întoarcă și am primit golul.

Cel de-al doilea gol tot la fel. A venit printr-o odihnire a unui jucător de-al nostru. Așa s-a încheiat în mare prima repriză, cu toate că am înscris. Nu am reușit în partea secundă să fim... Nu lucizi... Poate mai limpezi să zic așa la minte, să ducem imediat mingea dintr-o parte în alta, să găsim spațiile necesare. Să ne asociem în benzi cu multe centrări.

Am avut și în prima repriză bara lui Mitriță. Dar mă așteptam la mult mai mult de la meciul ăsta. Mă așteptam să câștigăm. E o lovitură grea pentru noi.

(n.r. cum gestionați?) Multă muncă la antrenament și atitudine. Trebuie să fim mai organizați și mai pragmatici în unele momente ale jocului. Astăzi nu am fost. Suntem în etapa a șaptea. Îmi doream mult să plecăm cu o victorie de aici. Nu a fost să fie”, a spus Costel Gâlcă după meci.