Costel Gâlcă și-a ridicat în slăvi un jucător, după Sepsi - Universitatea Craiova 1-2: "Face diferența în fotbalul românesc!"

Costel Galca Alexandru Mitrita Sepsi OSK Universitatea Craiova Superliga Costel Gâlcă / Foto: Imago Images
Data publicarii: Duminica 11 August 2024, 21:28
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 21:28

Sepsi OSK - Universitatea Craiova s-a terminat 1-2.

Cele două formații și-au dat întâlnire în cadrul etapei cu numărul cinci al Superligii României. Partida s-a disputat pe stadionul "Sepsi" din Sfântu Gheorghe, de la ora 19:00.

Scorul a fost deschis de către oaspeți în minutul 32, printr-o scăriță superbă. Golul egalizator avea să vină în repriza a doua, când Gabriel Debeljuh înscria cu capul dintr-o respingere în careu. Același Mitriță a dat și golul "de aur", în minutul 82, cu un șut plasat foarte bine la "vinclu".

• Costel Gâlcă / Foto: Gabi Chirea

La finalul celor 90 de minute, Costel Gâlcă a venit la microfon și a oferit declarații. Tehnicianul în vârstă de 52 de ani a fost mulțumit de prestația echipei saleâ, dar un jucător i-a sărit clar în ochi: Alexandru Mitriță. "Piticul atomic" a reușit dubla și a primit laude din partea antrenorului.

„Puteam să încheiem meciul practic. Cu siguranță, s-ar fi deschis și mai mult, lăsau spații mai mari, dar până la urmă am profitat de ceea ce au lăsat. Este o echipă agresivă, care are soluții tot timpul.

Ne-au dominat, dar până la urmă, ceea ce ne interesează pe noi este victoria. Ne-a lipsit, în unele momente, capacitatea de a temporiza jocul; nu am avut astăzi liniștea necesară.

(n.r. Alexandru Mitriță) I-am spus-o de atâtea ori: este un jucător cu o calitate individuală de invidiat și este jucătorul care face diferența în fotbalul românesc.

(n.r - Paradela) Este un jucător cu personalitate; ați văzut că, în afară de calitatea pe care o are, aleargă foarte mult și ajută echipa. Sper ca și ceilalți care au venit să se integreze cât mai repede, căci avem nevoie de toți.

Cum am mai spus, este începutul; vom vedea după vreo 10 etape și atunci putem vorbi mai multe. În acest moment, echipa mea trebuie să dobândească mult mai multă omogenitate în următoarele etape, să se cunoască mai bine și să crească din punct de vedere fizic.

(n.r. Nicușor Bancu) Cu siguranță, este un jucător foarte inteligent, are o tehnică foarte bună, poate juca și mijlocaș. S-a văzut că, odată cu intrarea lui în teren, am reușit să avem mai mult mingea", a spus Gâlcă, după meci.