Dan Petrescu CFR Cluj CFR Cluj - Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 29 Iulie 2024, 00:19
Data actualizarii: Luni 29 Iulie 2024, 00:19

Meciul dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova, din etapa a treia a Superligii, s-a încheiat cu scorul de 0-2.

În minutul 45 al meciului, centralul Marcel Bîrsan i-a acordat al doilea cartonaș galben lui Mohammed Kamara după un fault dur asupra lui Luis Paradela, astfel că fosta campioană va fi nevoită să joace o repriză în inferioritate numerică.

Oltenii au punctat în partea secundă prin Elvir Koljic, în minutul 52 și au reușit să ducă scorul la 2-0 prin Alexandru Crețu, 15 minute mai târziu, dar reușita a fost anulată de VAR.

Dan Petrescu s-a dus ”glonț” către Marcel Bîrsan

În prelungirile partidei, scorul final a fost stabilit de reușita lui Alexandru Mitriță din minutul 90+5, iar Universitatea a plecat cu toate cele trei puncte de pe terenul fostei campioane a României.

Așa cum s-a întâmplat și la pauza meciului din Gruia, Dan Petrescu s-a dus către Marcel Bîrsan imediat după fluierul de final. Cel mai probabil, antrenorul CFR-ului i-a reproșat acestuia maniera de arbitraj.

După prima parte a jocului, ”Bursucul” a avut o criză de nervi la adresa centralului pentru eliminarea lui Kamara.

CFR Cluj și Universitatea Craiova luptă în Conference League

CFR Cluj a început sezonul european cu un 0-0 acasă cu modesta Neman Grodno în preliminariile Conference League, fază de care nu a reușit să treacă nici în sezonul precedent.

Universitatea Craiova stă și mai rău după 0-2 în deplasare cu NK Maribor din Slovenia, după ce în edițiile precedente a fost eliminată tot în preliminariile Conference League inclusiv de o echipă din Albania.