CS Mioveni - FC Botoșani 0-1! Moldovenii rămân pe prima scenă a fotbalului românesc

FC Botosani Aldair Ferreira Bogdan Andone constantin schumacher CS Mioveni Superliga
Data publicarii: Vineri 24 Mai 2024, 23:27
Data actualizarii: Vineri 24 Mai 2024, 23:30

În prima manșă, moldovenii s-au impus greu, cu 1-0, după un gol marcat în prelungiri.

UPDATE FC Botoșani a învins-o cu 1-0 pe CS Mioveni în barajul pentru menținere/promovare în Superliga României și a rămas, așadar, pe prima scenă a fotbalului românesc. Unicul gol al confruntării de pe stadionul ”Orășenesc” a fost înscris de Sebastian Mailat în minutul 74, în urma unei pase de efect marca Eduard Florescu. Echipa lui Bogdan Andone se salvează apoteotic de la retrogradare, după un sezon fulminant, cu urcușuri, coborâșuri și schimbări de antrenor.

știre inițială

CS Mioveni - FC Botoșani, returul barajului pentru Superligă, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 20:00.În partida tur, moldovenii au câștigat cu 1-0, printr-un gol înscris în minutul 90+3 de Aldair Ferreira.

Ce au declarat antrenorii Constantin Schumacher (CS Mioveni) și Bogdan Andone (FC Botoșani)

„Ne așteaptă un meci foarte greu, un meci cu o echipă bună. Trebuie să încercăm să nu mai facem greșelile pe care le-am făcut în meciul tur.

Chiar dacă am avut ocaziile noastre, nu am reușit să marcăm. Știm că jucăm cu o echipă bună, cu o echipă care își dorește să rămână în Liga 1, dar jucătorii mei s-au pregătit bine și abia așteptăm să înceapă meciul.

Ne dorim ca lumea din tribună să ne susțină pe toată durata jocului, iar la final, indiferent de rezultat, să fie mândri de ce au făcut jucătorii la această echipă”, a declarat Constantin Schumacher, antrenorul formației CS Mioveni, la conferința de presă organizată înaintea partidei.

„Un ultim joc al sezonului. Cred că în ianuarie, când am început această aventură, ne-am fi dorit să fim în această situație.

Este un joc pe care trebuie să îl abordăm foarte bine, foarte concentrați, iar la finalul jocului să fim echipa câștigătoare, echipa care continuă în Liga 1 din sezonul următor.

Unor astfel de meciuri trebuie să le dai o atenție puțin mai mare pentru că sunt meciuri decisive. Chiar dacă pe parcursul sezonului toate meciurile au fost importante, nu aveau caracter decisiv.

E important că avem avantaj după meciul tur așa că va trebui să profităm de experiența noastră și să facem rezultatul de care avem nevoie să rămânem în Liga 1”, a declarat Bogdan Andone, antrenorul formației FC Botoșani, în cadrul conferinței de presă organizată înaintea meciului retur.

VIDEO Rezumatul meciului tur FC Botoșani - CS Mioveni 1-0