CLASAMENT Cum arată Superliga după nouă etape: U Cluj, lider cu cinci puncte avans + programul următoarei etape

Rapid - U Cluj clasament superliga program superliga U Cluj Superliga
Data publicarii: Luni 16 Septembrie 2024, 23:00
Data actualizarii: Luni 16 Septembrie 2024, 23:03

Meciul dintre Rapid și U Cluj, încheiat cu scorul de 0-2, a închis etapa cu numărul 9 din Superliga României.

Rapid a fost condusă în Giulești încă din minutul 30, după ce Hildeberto Pereira a reușit să deschidă scorul, fiind servit excelent de Mamadou Thiam.

Marius Șumudică a efectuat trei schimbări imediat după pauză, dar nu a reușit să schimbe jocul echipei sale. Tot ardelenii au marcat prin experimentatul Dan Nistor, care a transformat un penalty în minutul 60.

Rapid - U Cluj 0-2. Marius Șumudică, prima înfrângere în Giulești

În urma acestui rezultat, Universitatea Cluj profită de pașii greșiți făcuți de urmăritoare și se distanțează în fruntea clasamentului. ”Studenții” au 21 de puncte și sunt la cinci distanță de locul doi, ocupat de Oțelul Galați. Dinamo completează podiumul, cu 15 puncte.

De partea cealaltă, Rapid a rămas cu o singură victorie după nouă etape și cu nouă puncte în clasament, la egalitate cu rivala FCSB.

În următoarea rundă, Universitatea Cluj va primi vizita celor de la Universitatea Craiova, în timp ce Rapid se deplasa pe terenul Unirii Slobozia.

Clasamentul din Superligă, după etapa a noua

Standings provided by Sofascore

*FCSB, CFR Cluj, FC Botoșani și Oțelul Galați au un meci în minus față de celelalte echipe din Superligă