Dumitru Dragomir a ținut să îl caracterizeze pe Dan Șucu, unul din oamenii care bagă bani în clubul Rapid.

Dumitru Dragomir spune mereu lucrurilor pe nume, iar așa s-a întâmplat și acum, când i-a făcut o caracterizare lui Dan Șucu. A spus despre omul de afaceri că mai are de învățat în fotbal, chiar dacă la afaceri se pricepe și și-a arătat calitățile.

La începutul anului trecut, 2023, Dan Șucu spunea că a investit ”în jur de 4 milioane de euro la Rapid. Și dacă mă întrebi cât mă aștept să investesc în viitor, cât de cât, până pun lucrurile la punct, pe făgașul pe care mă aștept, probabil în jur de 10. Aici vorbim de investiție directă în Rapid”.

Venirea omului de afaceri alături de Victor Angelescu a avut efect imediat. Formația condusă de Adrian Mutu a adus mai mulți fotbaliști de valoare, iar echipa face antrenamente în Baza Constructorul, în care Șucu a investit foarte mult.

Recent, acum o lună, Dan Șucu, acționarul majoritar de la Rapid, a anunțat că nu vrea să devină proprietar unic la clubului, iar o listare la bursă va fi anunțată în viitorul apropiat.

Dumitru Dragomir a declarat că Dan Șucu se pricepe la afaceri, dar la fotbal nu la fel de bine și că mai are de învățat.

”Șucu se pricepe foarte bine la businessuri. E un tip pe care îl respecți și el respectă pe toată lumea. E un tip educat. Dar la fotbal nu faci treaba doar cu educația și cu bani. Ar trebui să fie coardă, în limbajul nostru.

Toți marii patroni de echipe din lume sunt niște șulfe. Dacă nu ești nu ai nicio șansă”, a spus fostul președinte al LPF, conform Fanatik.

Rapid a debutat cu UTA în noul sezon de Superliga

Rapid a condus cu 1-0 din minutul 23, după golul noului căpitan Christopher Braun, însă UTA a egalat în minutul 60 prin George Cîmpanu, introdus de Rednic la pauză. În minutul 89, UTA a marcat pentru 2-1 prin Eric Johana Omondi. A fost o explozie de bucurie în tabăra arădenilor. Inclusiv antrenorul Mircea Rednic a celebrat pe bancă și s-a îmbrățișat cu jucătorii săi, însă reușita gazdelor a fost anulată.

După un minut și jumătate de bucurie a celor de la UTA, centralul Sebastian Colțescu a făcut semn că va verifica golul marcat de arădeni la monitorul VAR. Arbitrul a lăsat de înțeles că nu a auzit că este chemat pentru a revedea momentul.

Pe transmisia TV se observă însă că, înainte de a merge la monitorul VAR, Sebastian Colțescu a dictat reluarea jocului. Rapidiștii au reluat partida de la scorul de 2-1, dar, după câteva secunde, centralul a oprit meciul, făcând semn că merge să verifice faza la monitor.