Cum l-a numit Ilie Dumitrescu pe Louis Munteanu după golul splendid din CFR Cluj - FCSB

Ilie Dumitrescu CFR Cluj Darius Olaru FCSB louis munteanu Superliga
Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 22:10
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 22:09

CFR Cluj a intrat cu un avantaj de un gol la pauza derby-ului cu FCSB, contând pentru etapa a noua din Superliga.

Unicul gol al primei reprize a fost marcat de Louis Munteanu, în minutul 36. Damjan Djokovic a trimis o centrare perfectă peste apărarea lui FCSB pentru Simao Rocha, care a trimis din prima pentru Munteanu. Atacantul cumpărat de la Fiorentina a deviat perfect de lângă Dawa pentru 1-0.

Ilie Dumitrescu: "Olaru, singurul de la FCSB la un nivel excelent. Louis Munteanu e jucător de careu, de execuție"

La pauza meciului, Ilie Dumitrescu a remarcat un singur jucător din tabăra lui FCSB, pe căpitanul Darius Olaru, iar pe Louis Munteanu l-a numit "jucător de careu, care face diferența".

"Cea mai frumoasă fază a primei reprize a fost cea a golului. Un meci echilibrat. Un plus de posesie pentru FCSB, dar fără ocazii importante de a marca. CFR a jucat inteligent, a cedat deliberat terenul, a avut tot timpul jocul în față.

FCSB, foarte puțin în benzi. Nici fundașii laterali, nici extremele nu s-au ridicat la un nivel foarte bun. Singurul jucător care e la un nivel excelent este Olaru, dar singur! Nu este susținut de ceilalți. Tănase, activ, dar fără reușite.

Faza de la gol e spectaculoasă. O pasă foarte bună a lui Djokovic în spatele lui Pantea, apare foarte bine Simao, Mihai Popescu merge să închidă la Simao, rămâne Dawa unu contra unu cu Louis Munteanu, iar devierea asta fină, delicată la colțul lung face diferența. Louis Munteanu este jucător de careu, este jucător care are execuție, iar aici s-a făcut diferența", a spus Ilie Dumitrescu, la Digisport.