Ardelenii au reușit să-i învingă cu 2-0 pe gălățeni vineri seară, în etapa #13 din sezonul regulat al SuperLigii României. ”U” Cluj se situează, așadar, pe primul loc în clasament cu 26 de puncte, fiind la 6 lungimi de Universitatea Craiova, ocupanta poziției secunde.

Dan Nistor e fericit după victoria cu Oțelul: ”M-aș bucura să ajungem în play-off”

Dan Nistor, autorul primului gol al meciului, a indicat după meci faptul că nu cedează presiunii și s-ar bucura enorm în cazul în care echipa de pe ”Cluj-Arena” va reuși să obțină accederea în play-off-ul SuperLigii.

De altfel, Nistor a punctat și că Ioan Ovidiu Sabău le-a pus jucătorilor un filmuleț înainte de meciul cu Oțelul Galați menit să ridice moralul fotbaliștilor.

”E foarte bine sus în clasament. Facem ce trebuie în viața de zi cu zi. Lăsăm lumea să vorbească. Sperăm să intrăm în play-off la finalul acestui sezon regulat. Îmi era dor, am mai jucat acolo, în play-off.

Eu nu cedez la presiune. M-aș bucura mult să ajungem acolo. Cred eu că merităm. Publicul, în această seară, a fost minunat.

Ne-a pus un filmuleț (n.r. înainte de meci, Sabău) și ne-a arătat ce făceam noi în urmă cu trei-patru etape. Varianta noastră cea mai bună. A umblat un pic la orgoliul nostru și cred că acest lucru s-a văzut și pe teren”, a spus Dan Nistor după meci.

După o primă repriză tăcută, ”U” Cluj a deschis scorul în actul secund, în minutul 61, după ce Dan Nistor a înscris elegant o lovitură de la 11 metri. În minutul 69, Thiam a închis tabela de marcaj la 2-0.