Dan Petrescu, după 2-2 cu FCSB: "N-ai voie să nu câștigi acest meci!" Cum a explicat căderea lui CFR Cluj

Dan Petrescu CFR Cluj FCSB Superliga
Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 23:41
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 23:40
CFR Cluj a remizat contra lui FCSB, 2-2, după ce a condus cu 2-0 în Gruia.

CFR Cluj a condus cu 2-0 după dubla reușită de Louis Munteanu (36', 49'), însă campioana FCSB a reușit să revină. Alexandru Băluță a redus din handicap în minutul 59, după o eroare a lui Simao Rocha, coautor la primele două goluri, iar Joyskim Dawa a egalat în minutul 87 în urma unei mingi respinse greșit de portarul Mihai Popa.

Dan Petrescu, după 2-2 cu FCSB: "N-ai voie să nu câștigi acest meci!"

La finalul meciului, Dan Petrescu s-a arătat dezamăgit că echipa sa nu a reușit să păstreze avantajul de pe tabelă și a încercat să găsească unele explicații pentru căderea lui CFR Cluj din actul secund.

"Primele 60 de minute au fost aproape perfecte. FCSB n-a avut niciun șut, nicio ocazie. După au venit două greșeli persoanle pe care n-ai cum să le antrenezi. Simao a făcut un meci extraordinar, a dat două pase de gol, după care a făcut assist pentru Băluță.

2-0 e cel mai periculos rezultat din fotbal. Eu știam că poți să cazi din punct de vedere al moralului. Ne-am retras prea mult la 2-1, iar la golul 2 a fost din nou o greșeală personală, a scăpat mingea Popa.

Nu mai țin minte alte ocazii ale lui FCSB. La 2-2, Michael a ratat o ocazie, iar Deac a avut și el o ocazie la 2-0. Suntem foarte supărați că am pierdut două puncte, dar sunt foarte fericit că am jucat fotbal. Au fost foarte multe schimbări în echipa. În mai, erau numai trei jucători de azi care jucau, Deac, Boben și Mogoș. Jucătorii au jucat bine, dar n-ai voie să nu câștigi acest meci.

Au fost două greșeli personale, se întâmplă la orice nivel. Am căzut pentru că FCSB e echipă bună, au făcut 4 schimbări și au venit peste noi să egaleze. Când joci cu FCSB, e normal să aibă și ei ocaziile lor.

Obiectivul numărul 1 trebuie să fie play-off-ul. Vom vedea după ce va fi. Sunt mulțumit de lot, s-a văzut și azi, acum trebuie să scoatem rezultate și să ajungem în play-off, unde va fi o bătaie mare anul ăsta. Vedem ce se va întâmpla mai departe.

Îmi pare rău că execuțiile lui Louis Munteanu n-au decis meciul în favoarea noastră. El e un jucător special, sunt sigur că va marca multe goluri. Trebuie să rămână serios, cu picioarele pe pământ și cred că va avea o carieră minunată", a spus Dan Petrescu.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj se află pe locul 5, cu 14 puncte, în timp ce FCSB e pe 12, cu doar 9 puncte în 8 meciuri.

În runda următoare, CFR Cluj va juca pe terenul lui FC Hermannstadt, în timp ce FCSB va primi vizita celor de la Petrolul.