CFR Cluj a remizat cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 3-3, în etapa a 14-a din Superliga României. Sepsi a deschis scorul în minutul 37 prin Coman, dar Kamara a restabilit egalitatea în minutul 52. Covăsnenii au trecut din nou în avantaj după reușita lui Ciobotariu din minutul 55, iar scorul a devenit 3-1 pentrru Sepsi în minutul 83, după golul lui Ștefan.

Ioan Varga: ”Pentru prima dată îmi pun semne de întrebare asupra lui Dan Petrescu!”

CFR Cluj a forțat o remiză pe final, după o ”dublă” a lui Postolachi (minutele 86 și 90+3).

Remiza cu Sepsi Sfântu Gheorghe a fost picătura care a umplu paharul pentru omul cu banii de la formația din Gruia. Ioan Varga este nemulțumit că echipa sa joacă abia după ce este condusă, lucru ce l-a făcut să își pună semne de întrebare în ceea ce-l privește pe Dan Petrescu.

Sunt supărat. Pentru prima dată îmi pun semne de întrebare asupra lui Dan Petrescu. O să am câteva discuții cu jucătorii în următoarea săptămână, o să facem o analiză profesionistă și o să iau o decizie. Cea mai amănunțită analiză va fi făcută la iarnă.

Cel mai mult mă deranjează rezultatele, jocul și modul în care a făcut echipa. Nu înțeleg de ce trebuie să fim mereu conduși ca să ieșim și noi la joc, să atacăm. Nu mai vreau să ne chinuim”, a spus Ioan Varga, potrivit ProSport.

Ce a spus Dan Petrescu după CFR Cluj - Sepsi 3-3

”Și mie mi-a plăcut meciul. Prima repriză... Nu mai înțeleg fotbalul, chiar nu mai înțeleg. Sincer. Avem probleme cu norocul mari de tot. În prima repriză echipa a jucat bine. A presat, a atacat. Nu am avut șansa să marcăm gol și primul șut pe poartă a fost mult prea ușor. La pauză le-am zis jucătorilor că sunt prea speriați.

Să se concentreze la meci că au jucat bine. Am făcut și două schimbări care au intrat bine. După care, au marcat imediat. Și fază fixă. Am stat o oră să exersăm și le-a ieșit lor! Noi am ratat multe ocazii azi la faze fixe. Toate golurile au fost marcate de cei care au jucat la CFR Cluj.

După care am marcat două goluri. Echipa a jucat. Avem cele mai multe goluri marcate. E clar că voiam să fim mai sus în clasament. Dar ne batem pentru un loc de play-off și suntem mulțumiți. Toată lumea pierde puncte. E un campionat strâns. Am pierdut mulți jucători. Înțeleg că lumea e mulțumită cu binele, dar mai sunt și momente când trebuie să fim alături de jucători și trebuie să-i susținem mai mult. Așa e la fotbal. Mergem înainte.

Sperăm să nu mai luăm goluri în deplasare deoloc și acasă să fim mai buni. Acasă atacăm mult. Am marcat cele mai multe goluri din campionat. Problema e la noi în defensivă. Nu e normal ca o echipă să aibă 3 șuturi 3 goluri. Dacă mai erau cinci minute, cred că marcam și golul victoriei”, a spus Dan Petrescu.