Daniel Bîrligea e sincer după Rapid - CFR Cluj: ”Mă pot înjura tot meciul, pe mine nu mă deranjează”

Rapid - CFR Cluj daniel birligea Superliga Superliga Daniel Bîrligea / Sursa: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 21 Iulie 2024, 00:25
Data actualizarii: Duminica 21 Iulie 2024, 00:24

Rapid - CFR Cluj s-a încheiat 2-2.

Giuleștenii au primit vizita ardelenilor sâmbătă seară de la ora 22:00 în a doua etapă din sezonul regulat al SuperLigii României. La capătul celor 90 de minute, Rapid și CFR Cluj au împărțit punctele.

Daniel Bîrligea a evidențiat după meci că ambele echipe și-au dorit să câștige meciul și că îi pare rău de faptul că CFR Cluj a pierdut două puncte în urma golului marcat la ultima fază de giuleșteni.

Mai mult, Bîrligea a vorbit și despre situația tensionată cu fanii rapidiști.

”A fost un duel de ambele părți. Ambele echipe am vrut să câștigăm. Din păcate ne-au egalat în ultimele secunde. Mergem cu capul sus. Ne gândim la următoarele meciul. Vine Europa și ne gândim doar la ea.

Cu siguranță mingea e rotundă și nu se știe nimic până nu fluieră arbitrul de final. Au câștigat ei punct punct, cu siguranță sunt fericiți.

Și faptul că am fost la națională și nu m-am oprit deloc mi-a dat continuitate. Nu e mare oboseală. Nu am jucat la națională. Antrenamentele sunt o plăcere să le faci. Nu e oboseală.

(n.r. despre conflictul cu galeria rapidistă) Nu a fost cine știe ce conflict față de mine. Nu-mi schimbă starea de joc. Poate să mă înjure, dar eu nu am vrut să-i jignesc, dar să mă apăr într-un sens. Mi-am pus mâinile la ureche că pot să înjure tot meciul, pe mine nu mă deranjează. Pe de altă parte, îmi cer scuze că i-am incitat mai tare. Sunt meciuri. În teren e o chestie, în afară alta. Eu cu Petrila ne înjurăm în teren, acum suntem prieteni.

O să mai vină jucători cu siguranță. Avem de jucat multe meciuri în următoarele meciuri și o să avem nevoie”, a spus Daniel Bîrligea după meci.

Daniel Bîrligea a deschis scorul în minutul 28. În actul secund, Albion Rrahmani a restabilit egalitatea din penalty, în minutul 53, ca Peter Michael să o readucă pe CFR în avantaj în minutul 75. Rapid a dat însă lovitura de grație în minutul 90+7, moment în care Florent Hasani a înscris și le-a câștigat giuleștenilor un punct.