Daniel Niculae a urmărit prima repriză din Rapid - CFR și a spus ce le-a lipsit giuleștenilor

Rapid - CFR Daniel Niculae Superliga Superliga Daniel Niculae, președinte Rapid / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Sambata 20 Iulie 2024, 23:06
Data actualizarii: Sambata 20 Iulie 2024, 23:06

Rapid - CFR Cluj, LIVE TEXT - AICI.

Cele două echipe și-au dat întâlnire sâmbătă seară în Giulești, de la ora 22:00, în a doua etapă din sezonul regulat al SuperLigii României. La ora disputării partidei, termometrele din Capitală indicau 28 de grade Celsius.

Daniel Niculae a fost prezent la pauza meciului Rapid - CFR în studio la DigiSport și a vorbit sincer despre prima parte a meciului din Giulești. Fostul președine al rapidiștilor a precizat că formația dirijată de Neil Lennon a avut ocazii, dar nu a reușit să le fructifice, în timp ce elevii lui Dan Petrescu au reușit să marcheze prin Daniel Bîrligea.

”Au fost momente și momente. Început mai bun al CFR-ului. AU urmat cele două ocazii mari ale Rapidului. Și după cele două ocazii a urmat o fază similară cu cea a lui Rrahmani din care Bîrligea înscrie. Unii cu ocaziile, ceilalți cu golurile.

E și început de sezon, și presiune. Din primul '11' al CFR-ului Artean nu a jucat. La Rapid sunt cinci jucători noi plus acest nou sistem, staff tehnic și tot ce a venit la pachet. Sper ca Rapidul să arate mai bine în repriza secundă”, a spus Daniel Niculae.

Echipele de start

• Rapid: Aioani - Blazek, P. Iacob, Ignat - Braun, Papeau, Kait, Petrila, Micovschi - Rrahmani, Burmaz

Rezerve: Ungureanu, Manea, Bădescu, Săpunaru, Borza, R. Pop, Oaidă, El Sawy, Hasani, Jambor, G. Gheorghe, Gojkovic

Antrenor: Neil Lennon

• CFR Cluj: Sava - Mogoș, Boben, M. Ilie, Camora - Artean, Keita, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Korenica

Rezerve: Hindrich, Gal, Abeid, Thaqi, Lucaci, Filip, Păun, Fică, Kamara, Nkololo, Michael

Antrenor: Dan Petrescu

”Este un antrenor excelent!”, a spus Neil Lennon, antrenorul Rapidului, despre Dan Petrescu, tehnicianul celor de la CFR Cluj, înainte de meci. ”Are un palmares foarte bun în România”, a mai punctat nord-irlandezul.