Darius Olaru a reacționat după ce a fost ”omul meciului” în FCSB - Farul

Darius Olaru FCSB fcsb - farul Superliga Darius Olaru / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Vineri 09 August 2024, 23:55
Data actualizarii: Vineri 09 August 2024, 23:55

FCSB a câștigat dramatic meciul cu Farul Constanța din etapa a 5-a a Superligii României, scor 3-2.

Campioana României a primit un penalty în prelungirile partidei din partea centralului Istvan Kovacs, după ce Adrian Șut a fost călcat în careu de Carlo Casap.

Chiar dacă faza respectivă nu a influențat cursul jocului, Kovacs a fost chemat la monitorul VAR pentru a revedea faza, după care a dictat lovitură de la 11 metri. Darius Olaru a ”arestat” mingea și a marcat pentru 3-2.

Darius Olaru: ”Toată echipa a jucat bine”

Imediat după meci, căpitanul FCSB-ului a reacționat și a pus accent pe importanța unui parcurs bun și în campionat, chiar dacă obiectivul echipei, pe termen scurt, este calificarea în grupele UEFA Champions League.

„Din păcate, în campionat nu stăm foarte bine și avem nevoie să strângem puncte și să revenim acolo unde ne este locul. Nu mă gândeam la locul din clasament, dar știam că avem nevoie de o victorie în această seară și m-am bucurat că am reușit să o obținem. Cred că toată echipa a jucat bine, am avut multe ocazii în prima repriză. Se pare că avem și destul de mult ghinion. Cred că au avut două șuturi pe poartă în prima repriză și au marcat două goluri.

Știm că începuturile astea de sezon nu le gestionăm bine. Cred că doar sezonul trecut a fost diferit, a fost și sezonul în care am reușit să câștigăm campionatul. Trebuie să știm să gestionăm mai bine meciurile astea pentru că sunt puncte pierdute și știm că vom alerga mult după ele”, a spus Darius Olaru, la flash-interviu.

Darius Olaru este cel mai bine cotat jucător din Superligă. Site-urile de specialitate îl evaluează la șapte milioane de euro, iar în acest debut de sezon are cifre impresionante.

A reușit să marcheze de șase ori în opt partide, în campionat și preliminariile Champions League, cifră la care se adaugă și două assist-uri.

FCSB urcă pe locul șapte

În urma acestui rezultat, FCSB a urcat pe locul șapte, cu cinci puncte, dar și cu un meci în minus față de celelalte echipe din campionat: cel cu FC Botoșani, anulat etapa trecută înainte de meciul de la Praga, cu Sparta.

În următoarea etapă, FCSB va juca tot pe teren propriu cu Poli Iași, iar Farul Constanța, care a rămas pe locul zece, cu patru puncte, va primi vizita celor de la Hermannstadt.